Отровени са четири лешояда от защитен вид

0
85
Лешояд
Лешояд. Снимка: МОСВ

Четири черни лешояда (Aegypius monachus) и един обикновен мишелов (Buteo buteo) са били намерени отровени в землището на село Тича, община Котел, област Сливен, съобщиха от Министерството на околната среда и водите /МОСВ/. На мястото са били открити и два трупа на овчарски кучета, поставени едно върху друго, като по едното има следи, че е кълвано от птици. Предполага се, че кучетата /порода кангал/ са били отровени и лешоядите са се натровили вторично.

Черните лешояди са били маркирани със сателитни предаватели от неправителствени организации, които установяват промяна в поведението и по този начин са ги открили. Намерените птици и кучета са били предоставени на Спасителен център за диви животни “Зелени Балкани” за назначаване на ветеринарномедицинска експертиза.

В теренната проверка на 14 март са участвали органите на Районно полицейско управление /РУП/–Котел, Областна дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/–Сливен, Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/–Стара Загора, неправителствени организации в лицето на Сдружение „Зелени Балкани“ и Фонд за дивата флора и фауна /ФДФФ/.

Двата вида отровени птици са защитени по реда на Закона за биологичното разнообразие. Наказателният кодекс на страната инкриминира проявата на жестокост и умъртвяването на гръбначни животни, като умъртвяването чрез отрова се дефинира в Закона за ветеринарномедицинската дейност като „особена жестокост“. Според Наказателния кодекс унищожаването на защитени видове е престъпление:

Който противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие, означен със знак (*), какъвто е и черният лешояд, се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от 5000 до 20 000 лева.

Случаят има допълнително негативно значение, защото черният лешояд беше изчезнал в страната като гнездящ вид, включен в Червената книга на България, и едва миналата година в резултат на реинтродукционна програма беше осъществено първото успешно гнездене от десетилетия насам, като излюпеното на 19 май 2021 година и успешно отгледано малко, за съжаление сега е отровено. Другите три мъртви птици са дарени от Испания за целите на възстановяване на вида в България. В момента са останали 12 черни лешояда в Източна Стара планина и 16 – във Врачански Балкан.

Тези тип престъпления подкопават многогодишни усилия по международни реинтродукционни програми за възстановяване на видове от българската фауна и водят до неустойчивост на проектите.

МОСВ е утвърдило със заповед на министъра на околната среда и водите Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа 2021–2030 година, изготвен с участието на заинтересованите страни. По случая е образувано досъдебно производство към описа на РУП–Котел.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments