Оцелелите от земетресението в Турция и Сирия се борят да останат нахранени и на топло

0
65
Разрушения в Турция
Разрушения в Турция. Снимка: T.C. Millî Savunma Bakanlığı, Facebook

Хиляди, които загубиха домовете си при катастрофалното земетресение, се скупчиха около лагерни огньове и поискаха храна и вода в лютия студ, три дни след трусовете и поредицата от вторични трусове, които удариха Турция и Сирия, убивайки повече от 17000 души, предава „Асошиейтед прес“.

Спасителите продължиха състезанието с времето да извадят повече хора живи от развалините, като прозорецът се затвори, за да намерят оцелели в капан. Докато историите за чудотворни спасения за кратко оживиха духовете, мрачната реалност на трудностите, пред които са изправени десетки хиляди, оцелели след бедствието, хвърли много въпросителни.

В турския град Антакия десетки хора се вдигнаха за помощ пред камион, раздаващ детски палта и други стоки.

Ахмет Токгоз, оцелял, призова правителството да евакуира хората от опустошения регион. Докато много от десетките хиляди, които са загубили домовете си, са намерили подслон в палатки, стадиони и други временни места за настаняване, други са прекарали нощите на открито след земетресението с магнитуд 7,8, случило се в понеделник. Той беше категоричен:

„Особено в този студ не е възможно да се живее тук. Хората се топлят около лагерните огньове, но лагерните огньове могат да ви стоплят толкова много. … Ако хората не са умрели от това, че са останали под развалините, те ще умрат от студа.“

Междувременно първите камиони с хуманитарна помощ на ООН, които влязоха в контролираната от бунтовниците северозападна Сирия от Турция след земетресението, пристигнаха в четвъртък сутринта. По-малки хуманитарни организации са изпратили пратки, но ООН е упълномощена да доставя помощ само през един граничен пункт и повредите на пътя са предотвратили това досега.

Зимното време и щетите по пътищата и летищата от земетресението възпрепятстваха реакцията в цял регион, който вече се бори с последиците от продължаващата повече от десетилетие гражданска война в Сирия. Този конфликт разсели милиони хора в Сирия и остави много от тях да разчитат на хуманитарна помощ, като същевременно изпрати още милиони през границата в Турция, за да търсят убежище.

Някои в Турция се оплакаха, че отговорът е твърде бавен. Всяко усещане, че правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган е управлявало лошо кризата, може да му навреди в момент, когато е изправен пред тежка битка за преизбиране през май. Ердоган, който трябваше да продължи обиколката си из опустошените райони в четвъртък, се опита да омаловажи критиките.

Междувременно екипи за спешна помощ от двете страни на границата работиха през нощта, за да намерят оцелели. Експерти казаха, че прозорецът за оцеляване за онези, които са хванати под развалините или по друг начин не могат да си набавят основни неща, бързо се затваря. В същото време те са на мнение, че е твърде рано да изоставим надеждата.

В турския град Елбистан спасители оформиха човешки вериги, докато копаеха срутени сгради, призовавайки към тишина с надеждата да чуят сподавени молби за помощ. Но все по-често те изваждаха трупове изпод развалините.

Семейството на Хава Хавам все още се надяваше да види трима от членовете си живи отново, седнали до огъня срещу бившия им дом, сега купчина отломки. В Антакия на юг спасителите извадиха младо момиче, Хазал Гюнер, от руините на сграда и също така спасиха баща ѝ, Сонер Гюнер, съобщи агенция IHA. Докато се подготвяли да натоварят мъжа в линейка, спасителните екипи му казали, че дъщеря му е жива. — Обичам ви всички — тихо прошепнал той.

На други места в града Серап Арслан сподели, че машините са започнали да преместват част от тежкия бетон, покриващ хванатите в капан хора, едва в сряда. 45-годишният мъж коментира:

„Опитахме се да разчистим отломките сами, но за съжаление усилията ни бяха недостатъчни.“

Турската агенция за управление на бедствия съобщи, че повече от 110000 души спасителен персонал участват в усилията и са изпратени над 5500 превозни средства, включително трактори, кранове, булдозери и багери.

В град Алепо, контролиран от сирийското правителство, спасителните екипи извадиха седем души живи и 44 тела в четвъртък от срутена сграда в центъра на града, съобщи държавната телевизия. Сирийската парамедицинска група в контролирания от бунтовниците северозапад, известен като Белите каски, призна:

„Състезаваме се с времето. Времето изтича. Всяка секунда може да означава спасяване на живот.“

Както и в Турция, там спешно са необходими тежки машини, за да се ускорят спасителните операции, подчерта групата.

Усилията за оказване на помощ в Сирия са възпрепятствани от продължаващата война и изолацията на контролирания от бунтовниците регион по границата, който е обкръжен от подкрепяните от Русия правителствени сили. Самата Сирия е международен парий под западните санкции, свързани с войната. В четвъртък първите камиони с помощ на ООН преминаха в северозападна Сирия от Турция. Представители на ООН изтъкнаха, че също така се опитват да увеличат доставките до района от столицата Дамаск. Пратката беше планирана преди земетресението да се случи, но беше забавена поради щетите по пътя. Представители на ООН обясниха, че ще идват още камиони с помощ специално за настоящата криза.

Все пак мащабът на загубата и страданието, на които трябва да се обърне внимание, е огромен. Ердоган обяви в четвъртък, че броят на загиналите в неговата страна е нараснал до над 14000, като над 63000 са ранени. От сирийската страна на границата, която включва контролираните от правителството и контролираните от бунтовниците райони, се съобщава за повече от 3100 убити и повече от 5000 ранени.

В сряда Ердоган се опита да отклони критиките към реакцията – и обеща, че тя се подобрява. По време на свое посещение в тежко засегнатата провинция Хатай Ердоган заяви:

„Не е възможно да сме подготвени за такова бедствие, Няма да оставим никой от нашите граждани необгрижен.“

Той също така отвърна на критиците, като каза, че „непочтени хора“ разпространяват „лъжи и клевети“ за действията на правителството. Турският президент обяви, че правителството ще раздаде 10000 турски лири (532 долара) на засегнатите семейства.

Броят на жертвите на земетресението е най-високият в световен мащаб, откакто земетресение край Япония през 2011 г. предизвика цунами, убивайки близо 20000 души.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments