Програма „Транспортна свързаност“ 2024-2027 г. обхваща ключови проекти за развитие на инфраструктурата в България, като в момента се извършва оценка на седем проекта на обща стойност 414 милиона лева, съобщиха от Министерство на транспорта. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на кръгла маса, организирана от Камарата на строителите в България и вестник „Строител“.
Железопътна и пристанищна инфраструктура в центъра на проектите
От седемте проекта пет са насочени към изграждане и подобряване на железопътната и пристанищната инфраструктура. Два от проектите са за техническа помощ, насочена към развитието на железопътната връзка с летище Пловдив и железопътния възел Пловдив. Заместник-министър Недялков подчерта, че подготвителните дейности по Програмата вече дават резултати, като все повече от проектите се одобряват и изпълняват.
Изграждане на ключови транспортни връзки
Един от основните проекти по програмата е автомагистралата „Русе–Велико Търново“, по която вече се извършват строителни дейности. Очаква се подаването на апликационната форма по Програмата, което е от решаващо значение за постигането на финансовите цели. Този проект ще подобри транспортната свързаност в Северна България, като улесни връзката с другите части на страната и Европейския съюз.
Железопътен транспорт и зелена мобилност
Заместник-министърът допълни, че усилията за развитие на железопътния транспорт са подкрепени и от инвестициите, одобрени по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. По този план са предвидени над 1,4 милиарда лева за закупуване на нов подвижен състав за железопътния транспорт. Първият електрически маневрен локомотив вече е в експлоатация, като до края на годината се очаква доставката на още два. Също така, е в ход договорът за доставка на 20 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака, които ще подобрят екологичността на железопътния транспорт в страната.
Проект за Дунавския регион
Важен момент от изказването на заместник-министъра беше и одобрението на проекта „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на река Дунав – FAST Danube 2“ по Механизма за свързване на Европа. Проектът е на стойност 230 милиона евро и ще подобри транспортната свързаност на Дунавския регион с останалата част на Европейския съюз, като създаде по-благоприятни условия за корабоплаване.