Съд в Мианмар осъди сваления лидер Аун Сан Су Чжи на още 4 години затвор в последния от поредица съдебни процеси, предава „BBC“. Тя беше осъдена за незаконно притежание и внос на уоки-токита и нарушаване на правилата, наложени заради COVID-19.
Су Чжи беше осъдена за първи път през декември и получи намалена присъда от две години затвор. Тя е задържана след военен преврат миналия февруари и е изправена пред около дузина обвинения, всички от които тя отрича. А те бяха широко осъдени като несправедливи.
Смята се, че обвиненията в понеделник произтичат от момента, когато войници претърсиха къщата ѝ в деня на преврата от силите, водени от генерал Мин Аунг Хлаинг, когато казаха, че са открили устройствата.
Процесът в понеделник в столицата Най Пи Тау беше затворен за медиите и на адвокатите на Су Чжи беше забранено да общуват с медиите и обществеността. Последната присъда ще доведе до 6 години лишаване от свобода.
Миналия месец нобеловият лауреат беше признат за виновен в подбуждане към несъгласие и нарушаване на правилата поради COVID-19, в това, което беше осъдено като „фалшив процес“ от ръководителя на ООН по правата на човека Мишел Бачелет. Human Rights Watch нарече съдебното производство „цирк в съда от тайни производства по фалшиви обвинения… така че (Аун Сан Су Чжи) ще остане в затвора за неопределено време“.
В изявлението на заместник-директора на групата за Азия Фил Робъртсън също бяха обвинени военните, че са получили присъди „в съд за кенгуру по най-крехките, политически мотивирани обвинения“ и се твърди, че „се движи грубо по отношение на човешките права на всички, като се започне от Су Чжи. .. до активистите на Движенията за гражданско неподчинение на улицата“.
Превземането на властта от военните в Мианмар (наричана още Бирма) миналия февруари дойде месеци, след като Националната лига за демокрация (NLD) на Су Чжи спечели категорично общите избори през ноември 2020 г. Военните предполагат измама на вота при победата, но независими наблюдатели на изборите заявиха, че изборите са били до голяма степен свободни и честни.
Превратът предизвика широко разпространени демонстрации и военните на Мианмар разбиха продемократични протестиращи, активисти и журналисти. Су Чжи е една от над 10 600 души, арестувани от хунтата от февруари насам, а най-малко 1303 други са убити в демонстрациите, според мониторинговата група Асоциация за подпомагане на политическите затворници. Смята се, че ако бъде призната за виновна по всички обвинения, пред които е изправена, Су Чжи в крайна сметка може да остане в затвора до живот.