Видео: Искра.бг
„Сговорна дружина, трева изрива. Да живее България!“
С тези думи приключи инициативата на будните граждани, които почистиха тревата от плажа край летните сараи на Ахмед Доган.
Акцията беше инициира от Организацията за закрила на българските граждани /ОЗБГ/, като в нея взеха участие над 30 души, за които бяха осигурени мотики, лопати и гребла. С общи усилия родолюбивите българи събраха повече от 10 чувала с тревна маса. Действията идват след внесената жалба в Административния съд срещу решението на Службата по геодезия, картография и кадастър да промени статута на терена от земеделска земя в плаж. Пред журналист от Искра.бг Георги Братанов, който е един от организаторите, коментира:
„Искаме да опазим поредното парче българска земя, което искат да бъде заграбено.“
Стефан Петров от ОЗБГ добави, че са се консултирали с експерт, който е потвърдил подозренията им, че това не е естествената среда на тревата. Целта на райграса е да се приеме като зелена площ и пясъкът да изчезне. Оттам следва, че това не е плажна ивица и може да бъде прието като земеделска земя. По този начин това парче българска земя ще се заграби от едни определени хора. Петров разясни, че докато е плаж то е държавна собственост и присвояването му ще бъде изключително трудно.
Бисер Русимов уточни, че за първи път са били на това място още през 2016 година и според него, ако институциите си бяха свършили работата качествено, сега нямаше това да се случва. Чуйте още:
Интервю с представители на ОЗБГ. Видео: Искра.бг
Очаква се Бургаският административен съд да се произнесе по жалбата, с която се оспорва вписването на крайбрежната ивица като плаж, за да придобие статута на изключителна държавна собственост. В продължение на шест години, след първите строителните дейности в този района, плажът е бил ограден и недостъпен за хората.
Същевременно проектантът на „Догансарай“ архитект Калин Тихолов оспорва решението за вписване в кадастъра на ивицата до имота като плаж. Според ОЗБГ обаче тревата на ивицата е изкуствено засадена и по този начин да се докаже, че основата на терена не е пясък, а почва. В края на събитието отпадъците бяха събрани в чували и изхвърлени от организаторите.