Палестинците, които се завръщат в Хан Юнис след израелското изтегляне, намират неузнаваем град

0
74
Ивицата Газа, унищожение, дете
Дете сред разрушени сгради в Газа. Снимка: Пиксабей

В понеделник, ден след като израелските военни обявиха, че изтеглят войските си от района, в южния град на Газа Хан Юнис се стичаха потоци от палестинци, за да спасят, каквото могат от огромните разрушения, останали след израелската офанзива, предава „Асошиейтед прес“.

Мнозина се върнаха във втория по големина град в Ивицата Газа, за да открият, че бившият им роден град е неузнаваем. Десетки сгради са разрушени или повредени, а на местата, където някога е имало апартаменти и предприятия, сега има купчини отломки. Улиците са разрушени с булдозер. Училищата и болниците са повредени от боевете.

Израел изпрати войски в Хан Юнис през декември, като част от мощната си сухопътна офанзива, предприета в отговор на водената от Хамас атака на 7 октомври в южната част на Израел. Израелските власти твърдят, че 1200 души, предимно цивилни, са били убити, а около 250 души са взети за заложници. Според местните здравни власти войната, която продължава вече седми месец, е отнела живота на повече от 33 000 палестинци, предимно жени и деца, разселила е по-голямата част от 2,3 млн. души на територията и е направила обширни части от обсадената ивица Газа необитаеми.

Войната между Израел и Хамас

„Много райони, особено центърът на града, са станали негодни за живот“, споделя Махмуд Абдел-Гани, който е избягал от Хан Юнис през декември, когато Израел започна сухопътната си инвазия в града. Мъжът допълва:

„Установих, че къщата ми и къщите на съседите ми са превърнати в развалини.“

Изтеглянето на израелските войски от Хан Юнис означаваше края на ключов етап от войната срещу Хамас и доведе до едно от най-ниските нива на израелски войски в малкия крайбрежен анклав от началото на войната.

Израел заяви, че градът е бил основна крепост на Хамас и твърди, че при операцията му през последните няколко месеца са били убити хиляди бойци и са нанесени тежки щети на огромната мрежа от тунели, използвани от Хамас за пренасяне на оръжия и бойци. Тя твърди също, че е открила доказателства, че в града са държани заложници.

Тъй като в града няма военно присъствие, Хамас може да се опита да се прегрупира там, както е направил в други райони, където военните са намалили силите си.

Последното израелско изтегляне също така разчисти пътя на някои палестинци да се върнат в района, за да претърсят планините от отломки и да се опитат да запазят останалото имущество.

Нажва Аяш, която също е била разселена от Хан Юнис, твърди, че не е могла да стигне до апартамента на семейството си на третия етаж, защото стълбите просто са изчезнали. Брат ѝ се изкачил нагоре през разрушенията и свалил някои вещи, включително по-леки дрехи за нейните деца. Басел Абу Насър, жител на Хан Юнис, който избягал, след като въздушен удар ударил дома му през януари, каза, че голяма част от града е превърната в развалини. 37-годишният баща на две деца е категоричен:

„Там няма никакъв смисъл да продължаваме живота. Те не ни оставиха нищо.“

В неделя, малко след като военните обявиха, че са се изтеглили, можеше да се видят опашки от палестинци, които напускаха Хан Юнис с оскъдно имущество. Пеша и с велосипеди те носеха найлонови торби и кошове за пране, с каквото можеха да съберат обратно до мястото, където бяха изселени. Един от тях носеше навит на руло матрак. Друг – стоящ вентилатор. Един мъж използваше велосипеда си, за да пренесе шперплат.

Излизането на военните от Хан Юнис се случва преди очакваната израелска офанзива в Рафах, най-южния град на Газа, където стотици хиляди хора са избягали от боевете на други места, за да търсят убежище, и който според Израел е последната голяма крепост на Хамас. Градът приютява около 1,4 млн. души – повече от половината от населението на Газа. Перспективата за офанзива предизвика тревога в световен мащаб, включително от страна на главния съюзник на Израел – САЩ, които поискаха да видят надежден план за защита на цивилното население.

Разрешаването на хората да се върнат в близкия Хан Юнис би могло да облекчи натиска върху Рафах, но много от тях нямат домове, в които да се върнат. Освен това градът вероятно е пълен с опасни невзривени бомби, останали от боевете. Израелските военни тихо изтеглиха войските си в опустошената северна част на Газа по-рано по време на войната. Но тя продължава да нанася въздушни удари и рейдове в районите, където според нея Хамас се е прегрупирал, включително в най-голямата болница в Газа – Шифа, оставяйки това, което ръководителят на Световната здравна организация нарече „празна черупка“. Израел обвинява Хамас за нанесените щети, заявявайки, че се сражава от цивилни райони.

Главната болница „Насър“ в Хан Юнис също е била обект на израелски набези, като по-рано тази година войските я щурмуваха, тъй като според военните в нея има останки на заложници. Точното състояние на болницата след изтеглянето на войските е неясно. Видеозапис от болницата показа, че сградата за спешна помощ изглежда непокътната, но във вътрешността ѝ, където някога са се суетели хиляди разселени хора, са разхвърляни отломки.

Израел твърди, че целта на войната му е да унищожи военния и управленския капацитет на Хамас и да върне около 130-те останали заложници, една четвърт от които според Израел са мъртви. Преговорите, водени с посредничеството на Катар, Египет и САЩ, целят да доведат до прекратяване на огъня в замяна на освобождаването на заложниците, са в ход.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments