Палестинско момче е застреляно, след като е запалило фойерверки. Защо случаят се разследва

0
76
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

12-годишно момче в Източен Йерусалим запалва фитила на дълъг фойерверк, който го вдига във въздуха, пише „Асошиейтед прес“. След това, точно преди да избухне и да освети нощното небе с червена светлина, то е простреляно в гърдите от израелската полиция и пада на земята.

Клип с последните мигове на Рами Халхули миналата седмица се разпространява в социалните мрежи от дни. Активисти за правата на човека твърдят, че той хвърля светлина върху вълната от палестинци – включително десетки деца – които са били убити без основание от израелските сили от 7 октомври насам. Семейството на Халхули твърди, че момчето е било улучено от куршум, изстрелян откъм наблюдателната кула на израелската полиция, която гледа към бежанския лагер Шуафат. Близките му твърдят, че Халхули, брат му и четирима негови приятели са запалили фойерверки, за да отпразнуват края на поредния ден от Рамазана – свещеният мюсюлмански месец, който се характеризира с пост от сутрин до вечер.

Израелската полиция твърди, че полицаят, който е произвел изстрела, е действал адекватно, позовавайки се на разпоредбите, които позволяват да се стреля по човек, който насочва фойерверк към друг човек по животозастрашаващ начин. Израелското правителство заяви, че стрелбата се разследва.

Али Халхули, бащата на момчето, е бил вкъщи, когато е чул изстрела, а след това синът му е извикал майка си. „Когато се втурнах оттук, го видях да лежи по лице“, казва той.

Насилието в Източен Йерусалим и окупирания Западен бряг се е увеличило след 7 октомври, когато бойци на Хамас извършиха изненадваща атака в Южен Израел и предизвикаха жестока война в ивицата Газа. По данни на палестинското министерство на здравеопазването оттогава насам най-малко 435 палестинци от Източен Йерусалим и Западния бряг са били убити от израелски огън. Много от тях са били застреляни при въоръжени сблъсъци, а други – заради хвърляне на камъни по войниците. Някои от тях изглежда не са представлявали видима заплаха.

Според израелската група за защита на правата на човека B’Tselem около 100 от тези 435 смъртни случая са на деца под 18 години. В 60 от тези случаи групата твърди, че изглежда не е имало оправдание за използването на смъртоносна сила. Това включва случаи, в които тийнейджъри или по-малки деца са хвърляли камъни или са участвали в протести. Сарит Михаели, говорител на Б’Целем, заяви:

„Ясно е, че сред израелските войници и гранични полицаи има нагласа за използване на спусъка, която засяга и палестинските деца.“

„Що се отнася до конкретния случай в бежанския лагер Шуафат“, продължава тя, „едно малко дете не е представлявало никаква заплаха за тежко въоръжения граничен полицай“.

Халхули, най-малкият от седемте си братя и сестри, е бил застрелян около 20:00 ч. миналия вторник пред дома си на застлана с боклуци алея, казва баща му. Той се е намирал на около 60 метра от наблюдателната кула на израелската полиция. Видеозаписът на инцидента показва, че Халхули насочва фойерверка приблизително в посока на наблюдателната кула, но не директно към нея. Полицията призна за стрелбата с фатален край същата вечер, като заяви, че нейните сили са отвърнали на огъня, след като фойерверките са били изстреляни по наблюдателната кула. През нощта на миналия понеделник и вторник палестински протестиращи от лагера са хвърляли коктейли „Молотов“ и са изстрелвали фойерверки по израелските сили, съобщи полицията.

Застанал на мястото, където е станала стрелбата, Ибрахим Халхули, 16-годишен роднина на убитото момче, сподели, че сега всички избягват алеята.

„Страхуваме се“, признава той и погледна към наблюдателната кула.

Шуафат, където живеят около 60 000 палестинци, отдавна е точка на напрежение. Това е беден, гъсто населен квартал, в който липсват общински услуги, въпреки че попада в границите на град Йерусалим. Това е единственият палестински бежански лагер в Йерусалим, а редица бойци, участвали в нападения срещу израелци, произхождат от този район. Той е отделен от останалата част на Йерусалим с контролно-пропускателен пункт със силен персонал и израелските сили редовно нахлуват в лагера, за да арестуват заподозрени бойци.

След стрелбата Али Халхули споделя, че другите му синове са занесли тялото в медицински център в Шуафат, където персоналът го е обявил за мъртъв. В отчаянието си семейството намерило линейка, която да го транспортира до болница „Хадаса“, едно от най-големите медицински заведения в Израел, където лекарите казали, че куршумът е улучил сърцето му.

„Момчето е мъртво, докарахте го мъртво“, спомня си Али Халхули думите на лекаря. Скоро след това в отделението пристигнал полицейски служител, който казал, че трябва да прехвърлят тялото в израелски институт по съдебна медицина за аутопсия.

61-годишният Али Халхули разказва, че е бил оставен в неизвестност в продължение на дни, като три пъти се е свързвал с различни полицейски служители, всеки от които му е казвал, че трупът на сина му скоро ще бъде върнат. В един от случаите му е казано, че трябва да ограничи погребението до по-малко от 40 души или ще бъде глобен. Погребенията на убити палестинци често прерастват в насилствени протести. В крайна сметка тялото е било върнато на семейството през нощта срещу неделя и погребано на следващата сутрин, обобщава мъжът.

Махаш, органът на израелското министерство на правосъдието, който разследва поведението на полицията, заяви пред „Асошиейтед прес“, че разследването на полицая, застрелял момчето, продължава. Дежурните полицаи и войници рядко са преследвани за убийства на палестинци. По данни на израелската група за защита на правата на човека „Йеш Дин“ през 2021 г. за последен път е повдигнато обвинение в убийство на полицай, който застрелял невъоръжен палестинец-аутист в Стария град на Йерусалим. По-късно офицерът е бил оправдан през 2023 г., се казва в съобщението.

В деня след смъртта на Рами Халхули един провокативен високопоставен израелски служител, който контролира полицията, обяви, че офицерът, който го е застрелял, трябва да бъде похвален, а не разследван. Итамар Бен Гвир, ултранационалистическият министър на националната сигурност, също нарече момчето терорист, без да представи никакви доказателства. очевидно засегнат от забележката, Али Халхули се възмути:

„12-годишно момче е терорист?“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments