Панайотова: България не може да избяга от ангажимента по НПВУ

0
69
Любов Панайотова
Любов Панайотова. Снимка: Европейски институт, European Institute, Facebook

България не може да избяга от дадения си ангажимент, но може да предложи алтернатива. Това коментира директорът на Фондация „Европейски институт“ Любов Панайотова по повод Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/. Според нея страната ни може да изтъкне дадени аргументи, които Европейската комисия /ЕК/ и експертите ще преценят дали ще възприемат.

„Цифрата, която е поставена за намаляването на парниковите емисии, тоест да се включим в общото намаляване на Европейския съюз /ЕС/, трябва да бъде спазена. Ако не е с „Мариците“, трябва да е много ясно какво правим спешно друго, за да постигнем това число. Според мен планът няма да бъде одобрен и никаква промяна не може да бъде направена, ако променяме крайните параметри. А всичко това отнема време.“, обясни Панайотова.

Подобно нещо не се е случвало досега в друга страна, отбеляза тя. По думите й държавите-членки трябва да реагират, да не би за страната ни да има преференциален подход, а другите – да бъдат ощетени. Много държави страдат и трябва да се запази балансът.

Докато има преговори, България нищо не може да направи по другите проекти, изтъкна експертът, отбелязвайки, че разговорите у нас или са твърде експертни, или се принизяват. Тя изтъкна, че в случая става въпрос за ангажимент, поет на национално ниво, без значение от политическата боя или договорките на партиите.

„Това е стабилността на държавата, реномето на държавата и оценката доколко ние сме партньор, на който може да се разчита, и да ни имат доверие.“

„Не може да се върви по някакъв план и да се стартират другите проекти, без целият пакет да бъде договорен наново. Абсурд е да стане. Това отнема изключително много време. Тази година трябва да има междинна оценка за това как са изхарчени парите, да се види къде липсва възможност да бъдат усвоени пари, за да бъдат пренасочени към другите страни-членки, които имат по-хубави проекти. Този пакет, големият – европейският, няма да остане неусвоен, той ще бъде преразпределен след първите 3 години, като се види как върви.“, посочи още тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments