Пандемии като тази от новия коронавирус са в резултат от унищожаването на природата от човечеството, твърдят лидерите на ООН, СЗО и Световния фонд за дивата природа, макар че светът пренебрегва тази реална действителност от десетилетия насам.
Нелегалната и неустойчива търговия с диви животни, както и опустошаването на горите и други диви места все още са основната движеща сила за нарастващия брой болести, прескачащи от дивата природа към хората, заявиха експертите пред “The Guardian”. Те призовават за естествено и здравословно възстановяване от пандемията от COVID-19, по-специално чрез радикална промяна в дейностите на разрушителното земеделие и неправилния режим на хранене.
Доклад от Световния фонд за дивата природа, който беше публикуван днес, предупреждава: „Рискът от появата на ново заболяване в бъдеще, причинено от пренасяне на зараза от дивата природа към човека, е по-висок отвсякога, като има реална опасност това да съсипе човешкото здраве, икономиките и глобалната сигурност.“
Ръководителят на организацията във Великобритания заяви, че търговските сделки след „Brexit“, които не успяват да защитят адекватно природата, ще направят Великобритания „съучастник в увеличаването на риска от следваща пандемия“.
Публикуваните тревожни данни доведоха до редица предупреждения от март насам, като водещите световни експерти в областта на биоразнообразието заявиха, че в бъдеще е възможно да избухнат още по-смъртоносни пандемии от болести, в случай че пагубното разрушаване на природния свят не бъде спряно навреме.
По-рано през юни експертът на ООН, който е начело на въпросите, свързани с околната среда и един от водещите икономист заявиха, че коронавирусът е сигнал за помощ, който апелира човечеството да предприеме действия и че настоящото „икономическо мислене“ е в противоречие с идеята, че човешкото богатство зависи от доброто състояние на природата.
Новият коронавирус, както и други отминали пандемии са прояви на „опасно небалансираната ни връзка с природата“, твърдят експертите. „Всичко това свидетелства, че собственото ни разрушително поведение към природата застрашава нашето здраве – страховита реалност, която всички ние пренебрегваме от десетилетия.“
„Тревожно е, че макар COVID-19 да ни дава още една причина за опазване на природата, ние виждаме точно обратното. От обширния район на река Меконг, до Амазонка и Мадагаскар се появиха тревожни доклади за увеличаване на бракониерството, незаконна сеч и горски пожари, като не може да пренебрегнем и факта, че много страни участват в снижаването на нормите за околната среда и съкращаване на финансирането за опазване на дивата природа. Всичко това се случва в момент, когато най-много се нуждаем от адекватни действия.“
Докладът заключава, че основните движещи фактори за болестите, които се пренасят от диви животни към хора, са унищожаването на природата, увеличаването на дейностите в областта на земеделието и животновъдството, както и търговията и консумацията на диви животни от застрашени видове.
Докладът призовава всички правителства да въведат и прилагат закони за забрана на унищожаването на природата от веригите за доставки на стоки, а обществото съветва да направи хранителния си режим по-рационален.
Говеждото, палмовото масло и соята са сред стоките, често свързани с обезлесяване, а според учените избягването на консумацията на месо и млечни продукти е единственият най-сигурен начин за намаляване на въздействието върху околната среда и съответно върху планетата.
Таня Стийл, ръководител на Световния фонд за дивата природа във Великобритания, заяви, че търговските сделки след „Brexit“ трябва да защитават природата: „Не можем да бъдем съучастници в увеличаването на риска от следваща пандемия. Нуждаем се от строго законодателство и търговски сделки, които ни спират да внасяме храна, която е резултат от значително обезлесяване или чието производство игнорира стандартите за благосъстояние и опазване на околната среда в страните производители. Правителството има златната възможност да направи радикална промяна за света. “
В настоящия доклад се казва още, че 60-70% от новите заболявания, появили се при хората след 1990 г., идват от дивата природа. За същия период са унищожени 178 милиона хектара гора, което е седем пъти повече от площта на Обединеното кралство.