Днес папа Франциск посети отново Лесбос – гръцкият остров, който в момента е в сърцето на масовата миграционна вълна, насочена към Европа. Той пристигна, за да утеши търсещите убежище, след като отправи остри критики към европейските правителства заради отношението им към мигрантите по време на други посещения в две силно засегнати от тази криза държави, предава „APNews“.
Докато обикаля лагера „Мавруни“, Франциск не носи защитна маска за лице. На кадрите се вижда как той се разхожда покрай барикадите, гали децата по главите, пита ги за имената им и позира за снимка с тях. Той беше посрещнат от обнадеждени мигранти, кандидатстващи за убежище, които крещяха „Добре дошли!„, „Обичаме ви!“ 84-годишният духовник прекара само два часа в лагера, чийто вход е ограден с бодлива тел. При предишното си посещение през 2016 г. Франциск успя да отведе със себе си на борда на папския самолет 12 сирийски мюсюлмански бежанци.
Както е известно, в момента папата осъществява петдневно посещение в Кипър и Гърция, което е посветено главно на въпроса, свързан с миграцията. В петък при пристигането си в Кипър той изрази критиките си към управляващите, като заяви, че това е демонстриране на „култура на безразличието“ към хората в нужда, а вчера в Атина Франциск призова европейските правителства да приемат на своите територии мигранти в съответствие с възможностите и ресурсите си. Папата заяви още, че мигрантите и бежанците в наши дни преживяват „ужасяваща съвременна Одисея„, визирайки древногръцката епическа поема.
Над 1 милион души, много от които бягат от войната в Ирак и Сирия, са преминали от Турция в Гърция през 2015 и 2016 г. , като в Лесбос е най-натовареният гръцки пропускателен пункт. Пренаселеният бежански лагер „Мория“, разположен на територията на острова, който папата посети през 2016 г. , беше разрушен от пожар миналата година. По-късно днес висшият духовник ще се срещне и с мигрантите от този лагер, като е планирано той да проведе молитвена служба и да прекара известно време със семействата.
Този път Ватикана не се е ангажира с въпроса дали някой от мигрантите ще напусне острова заедно с Франциск. В петък Светият престол потвърди, че в рамките на посещението на Франциск 12 мигранти, които в момента живеят в Кипър, ще бъдат преместени в Италия през следващите седмици и ще бъдат обгрижвани от католическа благотворителна организаци базирана в Рим. Сред поканените да се качат на сцената с Франциск по-късно днес е Кристиан Танго Мукая, жител на Конго и баща на три деца, който е изгубил следите на съпругата си по време на пътуването през границите. Сега той се надява, че срещата му с папата ще ги събере отново.
„Не спирам да се надявам, че един ден всички ще бъдем отново заедно. Семейството трябва отново да се събере. Всички ние се надяваме, че пристигането на папата може да доведе до промяна. Що се отнася до състоянието ни, бихме искали по-добър живот. Молим папата да ни помогне, да говори от наше име пред Европа.„, споделя Кристиан Танго Мукая в навечерието на пристигането на Франциск.
Наскоро Гърция изгради здрава стоманена стена по протежението на участък от гръцко-турската сухопътна граница, като наред с това следи стриктно за лодки, превозващи нелегално мигранти от турската страна. Страната отрича твърденията, че извършва депортиране по бързата процедура на мигранти, достигнали гръцка територия, но според правозащитни групи има многобройни такива случаи, при които са били извършени насилствени действия. Преди неделното посещение на папа Франциск правозащитните организации изразиха яростни критики към отношението на Гърция към мигрантите като цяло, както и към по-строгите миграционни политики на 27-те страни членки на ЕС. Организацията „Amnesty International“ обяви, че финансираните от ЕС нови лагери за задържане на мигранти на територията на гръцките острови са в разрез с ангажиментите, поети от Атина, според които трябваше да се осигури международна закрила на нуждаещите се. Правозащитната организация настоя Гърция „спешно да оттегли това решение и да отмени наложените ограниченията.“
Гръцкият министър по въпросите, свързани с миграцията, Нотис Митарачи защити позицията на Гърция в изявление, отправено по-рано днес, като заяви, че страната е реагирала „безкористно“ на кризата през 2015 г. и продължава да предоставя закрила на търсещите убежище. Той обаче поиска от ЕС да направи повече за подпомагането на държави като Гърция, които носят на гърба си изключително голяма тежест, докато „тези, които експлоатират други хора, биват възнаграждавани„.