В сряда папа Франциск взе необичайното решение да изгони 10 души – епископ, свещеници и миряни – от едно проблемно католическо движение в Перу, след като разследване на Ватикана разкри „садистични“ злоупотреби с власт, авторитет и духовност, съобщава „Асошиейтед прес“.
Ходът срещу ръководството на Sodalitium Christianae Vitae, или Содалитиум на християнския живот, последва решението на Франциск от миналия месец да изгони основателя на групата Луис Фигари, след като бе установено, че е извършвал содомия с новобранците си. То беше обявено от Перуанската епископска конференция, която публикува на уебсайта си изявление от посолството на Ватикана, което приписва експулсирането на „специално“ решение, взето от Франциск.
Изявлението беше изненадващо, защото в него се изброяваха злоупотреби, разкрити от ватиканското разследване, които рядко, ако изобщо някога, са били наказвани по каноничен път – като например хакването на нечии комуникации – и се цитираха хората, които папата държи отговорни.
Според изявлението ватиканските следователи са разкрили физически злоупотреби, „включително със садизъм и насилие“, сектантски злоупотреби със съвестта, духовни злоупотреби, злоупотреби с власт, икономически злоупотреби при управлението на църковните пари и „злоупотреби при упражняването на журналистическия апостолат“.
Последното вероятно е било насочено към журналист от „Содалитиум“, който е нападнал критици на движението в социалните медии.
Фигари основава SCV, както е известно, през 1971 г. като мирянска общност за набиране на „войници за Бога“ – едно от няколкото католически общества, родени като консервативна реакция на лявото движение за теология на освобождението, което обхваща Латинска Америка от 60-те години на миналия век. В разцвета си групата наброява около 20 000 членове в Южна Америка и Съединените щати. Тя има огромно влияние в Перу.
Жертвите на злоупотреби от страна на Фигари се оплакват на архиепископията в Лима през 2011 г., въпреки че според сведенията други искове срещу него датират от 2000 г. Но нито местната църква, нито Светият престол предприемат конкретни действия, докато една от жертвите, Педро Салинас, не написва през 2015 г. заедно с журналистката Паола Угас книга, в която подробно описва покъртителните практики на Содалитиум, озаглавена „Наполовина монаси, наполовина войници“.
По-късно външно разследване, поръчано от Содалитиум, установява, че Фигари е „нарцистичен, параноичен, унизителен, вулгарен, отмъстителен, манипулативен, расист, сексист, елитарен и обсебен от сексуалните проблеми и сексуалната ориентация“ на членовете на Содалитиум.
Разследването, публикувано през 2017 г., установява, че Фигари е содомизирал своите новобранци и ги е принуждавал да галят него и един друг. Той обичал да ги гледа как „изпитват болка, дискомфорт и страх“ и ги унижавал пред други хора, за да засили контрола си над тях, се посочва в доклада.
Въпреки това през 2017 г. Светият престол отказва да изгони Фигари от движението, а само му нарежда да живее отделно от общността Sodalitium в Рим и да прекрати всякакви контакти с нея. Ватиканът изглежда е бил вързан на възел от каноничното право, което не предвижда такива наказания за основатели на религиозни общности, които не са свещеници. Жертвите били възмутени.
Според заключенията на последното ватиканско разследване обаче злоупотребите надхвърлят границите на Фигари. Те са включвали и духовници от Содалитиум, а също така са включвали тормоз и хакване на комуникациите на техните жертви, като същевременно са прикривали престъпления, извършени като част от служебните им задължения, се посочва в изявлението.
Разследването е извършено от най-добрите разследващи сексуални престъпления във Ватикана – малтийския архиепископ Чарлз Сиклуна и монсеньор Жорди Бертомеу от Дикастира за доктрината на вярата, които миналата година са пътували до Лима, за да вземат показания от жертвите.
Най-високопоставеното лице, на което е наредено да бъде експулсирано, е архиепископ Хосе Антонио Егурен, когото Франциск вече принуди да подаде оставка като епископ на Пиура през април заради досиетата му, след като той съди Салинас и Угас за техните репортажи.
В допълнение към собствените злоупотреби на Фигари, техните репортажи бяха разкрили предполагаемото принудително изселване на селяни от земи в епархията на Егурен от свързан със Содалитиум предприемач в областта на недвижимите имоти.
Журналистката Угаз приветства експулсирането и заяви, че споменаването на хакерството на Содалитиум се отнася за нея: Тя заяви, че комуникационните ѝ канали ѝ са били хакнати през 2023 г., след като е съобщила за офшорните авоари на Содалитиум и други финансови сделки, и подчерта, че вярва, че групата се опитва да идентифицира източниците ѝ. В изявление за „Асошиейтед прес“ тя коментира:
„Това е демонстрация, че в Перу оцелелите никога не биха намерили справедливост и обезщетение (без Бертомео и Сиклуна), защото Содалитиум е организация с голяма политическа, социална и икономическа власт.“
От своя страна Салинас повтори, че групата трябва да бъде разпусната изцяло и че някои ключови фигури не са включени в списъка.
„Това е много добра новина след 24 години безнаказаност“, каза той в съобщение до „Асошиейтед прес“ и добави:
„Трябва да се надяваме, че тази историческа и запомняща се новина е само първата от още, може би по-въздействащи от това, което знаем днес.“
Публикуването на толкова подробна информация от Ватикана е крайно необичайно за институция, която е известна по-скоро с потайност, непрозрачност и затваряне на очите дори за очевидни църковни престъпления. Не е ясно как точно могат да бъдат наложени изключванията или какво ще означават те на практика, особено за засегнатите миряни. Но най-малкото много публичното обявяване подсказва, че поне за тази конкретна група Франциск е готов да предприеме нестандартен подход към тълкуването на вътрешните църковни закони, за да изпрати послание.
„За да се вземе такова дисциплинарно решение, беше взет предвид скандалът, предизвикан от броя и тежестта на злоупотребите, за които съобщиха жертвите и които са в особено противоречие с балансирания и освобождаващ опит на евангелските събори“, се казва в изявлението на ватиканското посолство, в което се обясняват основанията за наказанията.
В изявлението на Ватикана се изтъква, че перуанските епископи се присъединяват към Франциск в „търсенето на прошка от жертвите“, като същевременно призовават размирното движение да започне път на справедливост и обезщетение.
Нямаше незабавен отговор на молбата за коментар от страна на Содалитиум.
Содалитум е имал голямо присъствие в Денвър, както се вижда от изявлението на архиепископията на Денвър, в което се казва, че тя е „шокирана и натъжена от новината за изгонването“.
„Въпреки че архиепископията работи активно, за да разбере пълния обхват на разследването на Ватикана, не сме в състояние да коментираме подробности“, се казва в него. И се допълва:
„Тази новина е в противоречие с дългогодишния ни опит с мъжете, които са служили в архиепископията на Денвър.“
В изявлението се казва, че един от изгонените свещеници, Даниел Кардо, „е служил благородно и вярно в Колорадо в продължение на 17 години“.
„По време на престоя си тук отец Кардо не е бил изправен пред нито едно дисциплинарно действие срещу него. Той е обичан от енориашите си и уважаван в общността.“