Ватикана заяви в сряда, че е отхвърлил искането на Майк Помпео за аудиенция при папа Франциск и обвини държавния секретар, че се опитва да въвлече католическата църква в президентските избори в САЩ, като отрече отношенията си с Китай, информира агенция “Ройтерс”. Извънредните забележки от двамата висши дипломатически служители във Ватикана дойдоха, след като Помпео обвини Църквата в статия и поредица от туитове този месец, че излага на риск “моралния си авторитет”, като подновява споразумение с Китай относно назначаването на епископи.
Помпео, който беше в Рим в сряда и трябваше да се срещне с официалните представители на Ватикана в четвъртък, повтори денонсирането си на записа на Китай относно религиозната свобода на събитие, организирано от посолството на САЩ при Светия престол.
Двамата топ дипломати на Ватикана, държавният секретар кардинал Пиетро Паролин и външният министър архиепископ Пол Галахър, заявиха, че Франсис е отказал искане от Помпео за аудиенция, тъй като папата избягва срещи с политици преди изборите. Паролин каза:
“Да, той попита. Но папата вече беше казал ясно, че политически фигури не се приемат в изборните периоди. Това е причината”.
Двугодишното споразумение на Ватикана с Пекин дава на папата някои мнения относно назначаването на китайски епископи. То трябваше да изтече следващия месец, но се очаква да бъде подновено.
Длъжностни лица в Светия престол казват, че споразумението не е перфектно, но го наричат крачка напред, след десетилетия, през които китайските католици, които признават папата, са били изтласквани под земята. Паролин и Галахър определиха публичната критика на Помпео като “изненада“, идваща точно преди планираното му посещение. Галахър от своя страна добавя:
“Обикновено, когато подготвяте тези посещения между високопоставени служители, вие договаряте дневния ред за това, за което ще говорите частно, поверително. Това е едно от правилата на дипломацията”.
Това е просто налудничаво
Запитан дали вярва, че критиките на Помпео към сделката с Ватикана са предназначени за политическа употреба в Съединените щати, Паролин каза:
“Някои са го интерпретирали по този начин … че коментарите са преди всичко за вътрешнополитическа употреба. Нямам доказателства за това, но със сигурност това е един от начините да се разглежда.”
Сделката между Ватикана и Китай “е въпрос, който няма нищо общо с американската политика. Това е въпрос между църквите и не трябва да се използва за този тип цели”, категоричен беше Паролин.
От своя страна, попитан на брифинг дали “започва битка“” с Ватикана за Китай и какво въздействие може да има върху католическите и други християнски избиратели, Помпео отговори: “Това е просто лудост”.
Президентът Доналд Тръмп проведе кампания по твърдата си линия към Китай преди изборите на 3 ноември. Той също така е силно свързан с консервативните протестантски и католически движения, много от които са критикували папа Франциск. В речта си в четвъртък Помпео не се обърна директно към споразумението на Ватикана с Пекин, но определи Китай като най-лошия нарушител на религиозни права в света.
“Никъде религиозната свобода не е подложена на нападение повече, отколкото в Китай”, каза Помпео.
“Китайската комунистическа партия се опитваше да потуши лампата на свободата … в ужасяващи мащаби”.