Папата призова Индонезия за хармония в многообразието и борба с екстремизма

Франциск имаше натоварен първи пълен ден в Индонезия

0
21
Папа Франциск
Снимка: Wikimedia commons

В сряда папа Франциск призова Индонезия да изпълни обещанието си за „хармония в многообразието“ и да се бори с религиозната нетолерантност, докато задаваше строг ритъм на 11-дневното си пътуване в четири държави из тропическата Югоизточна Азия и Океания, което ще бъде изпитание за неговата издръжливост и здраве, съобщава „Асошиейтед прес“.

Франциск имаше натоварен първи пълен ден в Индонезия, като се срещна с отиващия си президент Джоко Уидодо и други индонезийски власти в президентския дворец, а следобед поздрави католически свещеници, монахини и семинаристи в главната катедрала на Джакарта. Пусъкът гръмна, когато Франциск се присъедини към Уидодо на верандата на двореца заедно с новоизбрания президент Прабово Субианто. Маршируващ оркестър, строени войници и деца в традиционни индонезийски облекла посрещнаха първия папа на посещение от 35 години насам.

В изказването си пред индонезийските власти Франциск сравни човешкото многообразие на страната със 17 000 острова на архипелага. Той каза, че всеки от тях допринася с нещо специфично, за да се образува „великолепна мозайка, в която всяка плочка е незаменим елемент в създаването на голямо оригинално и ценно произведение“. И все пак папа Франциск предупреди, че това разнообразие може да се превърне и в източник на конфликти. Това беше очевидна препратка към епизодите на нетолерантност, които се разразиха през последните години в Индонезия, както и към по-широката загриженост за конфликтите, бушуващи по целия свят. Франциск  изтъкна:

„Този мъдър и деликатен баланс между многообразието на културите и различните идеологически виждания и идеалите, които утвърждават единството, трябва непрекъснато да се защитава от дисбаланс.“

Политическите лидери, продължи той, трябва да играят особена роля, но също така увери Уидодо в ангажимента на Католическата църква за засилване на междурелигиозния диалог. И бе категоричен:

„Това е необходимо за посрещането на общите предизвикателства, включително това за противодействие на екстремизма и нетолерантността, които чрез изопачаване на религията се опитват да наложат своите възгледи, използвайки измама и насилие.“

В регионален план вътрешният конфликт в Мианмар принуди повече от 700 000 рохинги да избягат в Бангладеш, където хиляди избягаха от пренаселени лагери, изпълнени с насилие, в страни, включително Индонезия. Франциск се срещна с поне един бежанец от племето рохинга при пристигането си във вторник в резиденцията на Ватикана в знак на подкрепа за това бежанците да бъдат приемани, а не отхвърляни.

В по-далечна перспектива Индонезия отдавна е силен поддръжник на палестинците и правителството редовно осъжда войната на Израел в Газа. Уидодо благодари на Франциск за подкрепата на Ватикана за палестинците от началото на войната.

„Войната няма да донесе полза на никого, войната ще донесе само страдание и мизерия на обикновените хора“, заяви Уидодо и добави:

„Затова нека да празнуваме различията, които имаме. Нека да се приемем взаимно и да засилим толерантността, за да осъществим мира, да реализираме един по-добър свят за цялото човечество“.

Франциск пристигна в Джакарта във вторник, за да даде началото на най-дългото, най-далечното и най-трудното пътуване в своя понтификат предвид безбройните му здравословни проблеми. На 87 години той използва инвалидна количка, има редовни пристъпи на бронхит и е претърпял множество операции заради чревни проблеми.

До края на пътуването на 13 септември Франциск ще е прелетял 32 814 км (20 390 мили), за да посети Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур – едно от най-дългите папски пътувания в историята по отношение на дните на път и изминатите разстояния.

В сряда Франциск изглеждаше в добра форма и настроение, дори когато дълго време стоеше, за да поздрави индонезийската правителствена делегация и да изслуша химните на двете нации. По време на официалните си думи той пусна шега, която предизвика смеха на Уидодо и тълпата, като похвали сравнително високата раждаемост в Индонезия и същевременно изрази съжаление, че на Запад „някои предпочитат котка или малко куче“. Въпреки това подготвените бележки на Франциск бяха по-кратки от обичайното, вероятно с цел да му се спести напрежението от дългото говорене.

В Индонезия Франциск се стреми да подкрепи католическата общност, която съставлява едва 3% от населението, наброяващо около 275 млн. души, като същевременно се надява да насърчи по-тесни връзки със страната, в която живее най-голямото мюсюлманско население.

Акцент в първата спирка на Франциск ще бъде участието му в четвъртък в междурелигиозна среща в емблематичната джамия Истиклял в Джакарта с представители на шестте официално признати в Индонезия религии: ислям, будизъм, конфуцианство, индуизъм, католицизъм и протестантство.

Въпреки че Франциск иска да подчертае традицията на Индонезия за религиозна толерантност, имиджът на страната като умерена мюсюлманска нация е подкопан от изблици на нетолерантност. През 2021 г. войнстваща ислямска двойка се взриви пред препълнена католическа катедрала на индонезийския остров Сулавеси по време на месата на Палмова неделя, ранявайки най-малко 20 души.

„Амнести Интернешънъл“ изрази надежда, че посещението на Франциск ще насърчи прекратяването на проявите на нетолерантност и дискриминация срещу малцинствените групи и ще насърчи зачитането на религиозната свобода, която е залегнала в конституцията на страната.

В изявление Amnesty отбелязва, че от януари 2021 г. до юли 2024 г. са регистрирани най-малко 123 случая на нетолерантност, в което се включва отхвърляне, затваряне или разрушаване на места за поклонение и физически нападения. Твърди се, че извършителите са били от различни среди, включително държавни служители, жители и обществени организации.

„Посещението на папата има важна роля за насърчаване на Индонезия да сложи край на нетолерантността и дискриминацията срещу всички малцинствени групи. Свободата на вероизповеданието е право, защитено от индонезийската конституция“, заяви Усман Хамид, изпълнителен директор на „Amnesty International Indonesia“.

В следобедните часове Франциск се среща с индонезийски духовници и монахини в катедралата „Дева Мария на Успението“ в Джакарта за традиционния си поздрав към местната църква. В Индонезия се намира най-голямата католическа семинария в света и тя отдавна е основен източник на свещеници и монахини за Католическата църква, въпреки че днес броят им не е в крак с нарастването на общото католическо население.

Азия, заедно с Африка, отдавна се смята за бъдещето на Католическата църква, тъй като броят на кръстените вярващи и на мъжете и жените, които решават да станат свещеници или монахини, расте, докато в дългогодишни католически бастиони като Европа и Америка техният брой намалява.

Въпреки че Индонезия в никакъв случай не може да се конкурира с Индия или преобладаващо католическите Филипини по отношение на общия брой кръстени католици или свещеници, броят на мъжете, които се обучават за свещеници, продължава да расте, докато броят на семинаристите в Азия като цяло започна да се изравнява или дори да намалява през последните няколко години.

Според статистиката на Ватикана към 31 декември 2022 г., последната година, за която има налични данни, в Индонезия е имало 5903 католически свещеници при население от 8,29 млн. католици. През 2022 г. в Индонезия е имало 1024 семинаристи в сравнение с 3777 през 2017 г.

Ивайло Мирчев: “Златния гьол” на ГКПП “Капитан Андреево” продължава да се пълни

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments