Днес папа Франциск призова за всеобща забрана на това, което той нарече „отвратителна“ практика на сурогатното майчинство, като включи „комерсиализацията“ на бременността в годишната си реч, в която изброява заплахите за световния мир и човешкото достойнство, предава „Асошиейтед прес“.
Във външнополитическо обръщение към посланиците, акредитирани към Светия престол, Франциск изрази съжаление, че 2024 г. е настъпила във време, в което мирът е „все по-застрашен, отслабен и донякъде загубен“. Позовавайки се на войната на Русия в Украйна, войната между Израел и Хамас, миграцията, климатичните кризи и „неморалното“ производство на ядрени и конвенционални оръжия, Франциск представи списък с болестите, които поразяват човечеството, и все по-честото нарушаване на международното хуманитарно право, което ги позволява. Франциск обаче изброи и по-малки по мащаб проблеми, които според него са заплаха за мира и човешкото достойнство, включително сурогатното майчинство. Той заяви, че животът на нероденото дете трябва да бъде защитен, а не „потискан или превръщан в обект на търговия“. Той изтъкна:
„Смятам за осъдителна практиката на т.нар. сурогатно майчинство, която представлява тежко нарушение на достойнството на жената и детето, основано на експлоатирането на ситуации на материални нужди на майката.“
Като заяви, че детето е дар и „никога не е основа на търговски договор“, той призова за глобална забрана на сурогатното майчинство, „за да се забрани тази практика повсеместно“.
Франциск и преди е изразявал несъгласието на Католическата църква с това, което той нарича „матка под наем“. В същото време обаче доктрината на Ватикана ясно заяви, че еднополовите родители, които прибягват до сурогатно майчинство, могат да кръщават децата си.
Докато в САЩ търговските договори за сурогатно майчинство са широко разпространени, включително със защита на майките, гаранции за независимо правно представителство и медицинско осигуряване, в някои части на Европа, включително Испания и Италия, те са забранени.
Войната на Русия в Украйна и заплахата за бебетата, родени от сурогатни украински майки, разкриха процъфтяващата индустрия в страната. Украйна е една от малкото страни, които позволяват сурогатно майчинство за чужденци.
Критиците твърдят, че сурогатното майчинство с търговска цел е насочено към жени, които са бедни и от уязвими общности. Поддръжниците казват, че сурогатното майчинство дава възможност на жените да осигурят деца на бездетни двойки и че търговските договори защитават както сурогатните майки, така и желаните родители.
В Италия, където сурогатното майчинство е забранено от години, въпросът се повдигна наскоро, тъй като консервативното правителство на премиера Джорджия Мелони се противопостави на регистрирането на двамата родители на деца, родени чрез сурогатно майчинство в чужбина.
В геополитическия си обзор Франциск посочи поименно Русия, като отбеляза „мащабната война, водена от Руската федерация срещу Украйна“. Това бе необичайно прекъсване на обичайната тенденция на Франциск да спестява на Москва пряката публична вина за инвазията, когато изразява солидарност с украинския народ.
Франциск беше по-балансиран в оплакването си от продължаващата война на Израел в Газа, като осъди нападението на Хамас срещу южен Израел на 7 октомври „и всеки случай на тероризъм и екстремизъм“. В същото време той заяви, че нападението е провокирало „силен израелски военен отговор“, в резултат на който са загинали хиляди хора и е възникнала хуманитарна криза в Газа. Той призова за незабавно прекратяване на огъня, включително в Ливан, и освобождаване на заложниците, държани в Газа, и потвърди позицията на Светия престол, който се стреми към решение за две държави за Израел и палестинците и международно гарантиран специален статут на Йерусалим.
В други коментари Франциск:
– Франциск изрази съжаление за различните хуманитарни и бежански кризи в Африка и, без да назовава имена, разкритикува военните преврати и изборите в няколко африкански държави, белязани от „корупция, сплашване и насилие“.
– Призова за „уважителен дипломатически диалог“ с правителството на Никарагуа за разрешаване на това, което нарече „продължителна криза“. Репресиите на правителството срещу Католическата църква доведоха до задържането на десетки свещеници и епископи. Правителството обвинява църквата, че подпомага народните протести срещу неговата администрация, които то смята за опит за преврат.
– Призова за възможно най-скорошно възобновяване на преговорите за иранската ядрена програма, за да се осигури по-безопасно бъдеще за всички. Миналия месец Международната агенция за атомна енергия съобщи, че Иран е увеличил скоростта, с която произвежда уран, близък до оръжейния, като е обърнал предишното забавяне.
Франциск заяви също, че „производството“ на ядрени оръжия е също толкова неморално, колкото и притежаването и използването им. Франциск вече промени църковното учение, за да включи притежаването на ядрени оръжия като недопустимо, но в понеделник той включи производството на такива оръжия като част от цялостната си критика към оръжейната индустрия. Той подчерта:
„Може би трябва да осъзнаем по-ясно, че цивилните жертви не са съпътстващи щети (от войната), а мъже и жени, с имена и фамилии, които са загубили живота си. Те са деца, които са осиротели и са лишени от своето бъдеще.“