Параноична чистка в Китай

0
63
Китайският президент Си Дзинпин.
Китайският президент Си Дзинпин. Снимка: Фейсбук

Има нещо гнило в императорския двор на председателя Си Дзинпин, пише “Politico”.  Докато светът е разсеян от войната в Близкия изток и Украйна, чистка, подобна на Сталин, обхваща свръхсекретната политическа система на Китай, с дълбоки последици за световната икономика и дори за перспективите за мир в региона.

Сигналите, идващи от Пекин, са безпогрешни, въпреки че службите за сигурност на Китай са засилили репресиите до тоталитарни нива, което прави почти невъзможно да се знае какво наистина се случва в страната.

Необяснимото изчезване и отстраняване на министрите на външните работи и на отбраната на Китай – и двамата лоялни на Си, които бяха подбрани и издигнати само месеци преди да изчезнат по-рано тази година – са само два примера.

Други високопоставени жертви включват генералите, отговарящи за програмата за ядрени оръжия на Китай, и някои от най-високопоставените служители, контролиращи китайския финансов сектор. Няколко от тези бивши помощници на Си очевидно са починали в ареста.

Друг зловещ знак е преждевременната смърт на Ли Къцян, наскоро пенсиониран министър-председател на Китай – номер 2 в комунистическата йерархия – който се предполага, че е починал от сърдечен удар в плувен басейн в Шанхай в края на октомври, въпреки че се е радвал на едни от най-добрите медицински прегледи в света грижа. След смъртта му Си нареди публичният траур за бившия му съперник да бъде силно ограничен.

В съзнанието на мнозина в Китай „сърдечен удар в плувен басейн“ има същата конотация, която „падане от прозорец“ има за руските апаратчици, които ядосват или обиждат Владимир Путин.

Откакто управлението му започна през 2012 г., безкрайните чистки на Си Дзинпин са отстранили милиони служители – от високопоставените „тигри“ на Комунистическата партия до долните бюрократични „мухи“, ако използваме емоционалната терминология на Си.

Различното днес е, че служителите, които се неутрализират, не са членове на враждебни политически фракции, а лоялисти от вътрешния кръг на собствената клика на Си, което води до сериозни въпроси относно стабилността на режима.

При такава трескава атмосфера в небесната столица Пекин има опасения, че един изолиран и параноичен председател Си може да направи грешна сметка, да провокира въоръжен конфликт с някой от по-слабите си съседи или дори да започне пълномащабно нахлуване в демократичния Тайван, за да отвлече вниманието от домашните му проблеми.

Врагове навсякъде

Политическите земетресения, разпространени от стария комплекс на имперското ръководство Джоннанхай, влошават и без това тежкото състояние на китайската икономика. Миналата седмица пред „Politico“ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви:

„Виждаме Китай в страната, който е изправен пред предизвикателства: застаряващо общество, демография, тежка жилищна криза, забавяне на растежа, неочаквана безработица, тъй като младото поколение, което напуска университета, вече не намира подходяща работа в частния сектор.“

Фон дер Лайен се отправя към Пекин тази седмица с нейният колега от Европейския съвет Шарл Мишел за първата среща лице в лице между ЕС и Китай от близо пет години пауза. Тя добави:

„Така че доста предизвикателства в страната.“

Китайски финансисти и бизнесмени (тихо) се оплакват, че са принудени да прекарват безброй часове в изучаване на „Мисълта на Си Дзинпин за социализма с китайските характеристики за нова ера“ – болезнено твърда управленска мантра, която се свежда до тоталитарно управление без идеология и връщането на култ към личността на Китай.

През последните седмици водещата инвестиционна банка в страната забрани негативните макроикономически или пазарни коментари, както и всяко поведение, което може да подсказва, че нейните банкери водят „хедонистичен начин на живот“.

Малко след като се издигна до председателството на комунистическата партия през 2012 г., Си започна да прочиства своите истински и предполагаеми врагове в „антикорупционна“ кампания, която никога не приключи.

Стотици висши офицери в Народната освободителна армия (НОА), както и хиляди висши партийни служители, са били арестувани, изчезнали или са се самоубили (накарани да се самоубият или убити при обстоятелства, изглеждащи като самоубийство).

Облагодетелстваните от тази многогодишна чистка са провинциални бюрократи, които са работили със Си по-рано в кариерата му и чиято основна квалификация е безусловна лоялност към „лидера на народа“.

Момчета от малкия град

Тези бивши служители от малък град сега съставляват мнозинството от Постоянния комитет на Политбюро, който притежава крайната власт в Китай. Една такава лоялна фигура беше Цин Ган, бивш говорител на китайското външно министерство, чиято кариера премина в стратосфера, след като той стана главен служител по протокола на Китай, наблюдаващ повечето от взаимодействията на председателя Си с чуждестранни високопоставени лица между 2014 г. и 2018 г.

След кратък престой като заместник-министър на външните работи, Цин беше назначен за посланик във Вашингтон през юли 2021 г. и за външен министър едва 18 месеца по-късно – уникално бързо издигане, което китайските служители приписваха на неговата близост и лична благосклонност към „основния лидер“.

На 25 юни тази година, едва шест месеца, след като стана министър, Цин проведе срещи в Пекин с външните министри на Шри Ланка и Виетнам, както и със заместник-министъра на външните работи на Русия Андрей Руденко. След това изчезна.

Според няколко души с достъп до високопоставени китайски служители, истинската мисия на Руденко в Пекин е била да информира Си, че неговият външен министър и няколко висши офицери в PLA са били компрометирани от западните разузнавателни агенции.

След изчезването му се появиха зловещи приказки за аферата на Цин с репортерка на китайската телевизия Phoenix TV на име Фу Сяотиан, от която се твърди, че има син, който е американски гражданин. Историите се разпространиха широко онлайн с очевидното съгласие на китайските киберцензори.

Фу е посещавал университета в Кеймбридж, традиционна база за набиране на персонал за британските разузнавателни агенции, и за първи път се е срещал с Цин преди повече от десетилетие, когато е бил командирован в китайското посолство в Лондон.

През 2016 г. колежът Чърчил, алма матер на Фу в Кеймбридж, кръсти градина на нейно име в знак на благодарност за нейната „много рядка … поредица от щедри подаръци“, според сведенията, които възлизат на поне 250 000 фунта, огромна сума за повечето журналисти. Преди външният министър да изчезне, Фу почти посочи Цин като баща на детето си в социалните медии. След това, през април, тя отлетя обратно в Пекин с частен самолет, нает от правителството, и оттогава няма вест за нея.

Пропагандната система на Китай силно намеква, че аферата и извънбрачното американско дете са причините за чистката на Цин.

Мъже от ракетните сили

Според няколко души с достъп до висши служители, истинската причина за внезапното му изчезване е участието на Цин в много по-сериозен скандал, включващ министъра на отбраната и генералите, които командваха „ракетните сили“ на Китай, които наблюдават програмата за ядрени оръжия на страната.

Почти по същото време Цин изчезна, главният командир на ракетните сили, Ли Ючао, заедно с неговия заместник Лиу Гуангбин и бившия заместник Джан Джънжун, всички също изчезнаха. Няколко други висши служители и бивши офицери от силите също бяха задържани и най-малко един бивш заместник-командир е починал от неуточнено заболяване, според съобщения в държавните медии.

Липсващите командири в крайна сметка бяха официално уволнени и заменени от офицери от флота и военновъздушните сили, много рядко събитие, тъй като висшите командири на ракетните сили почти винаги са били повишавани от службата.

Малко след като прочистването на ракетните сили беше официално признато, Ли Шанфу, човекът, когото Си избра за министър на отбраната на Китай през март тази година, също е изчезнал. Официалното му уволнение беше обявено в края на октомври.

Допълнително добавяне към интригата беше краткият репортаж на държавните медии в деня преди Цин да бъде официално отстранен от поста външен министър през юли. В него се казва, че Уанг Шаодзюн, командир от 2015 г. на централната гвардия, която защитава висшите лидери на Китай и надзирава личната охрана на председателя Си, е починал три месеца по-рано поради „неефективно медицинско лечение“.

Програмата за ядрени оръжия на Китай се разшири значително през последните години и според хора с достъп до висши китайски служители съобщението на руския заместник-министър Руденко до Си включва твърдения, че Цин и роднини на висши офицери от ракетните сили са помогнали за предаването на китайските ядрени тайни на западните разузнавателни агенции.

Двама от тези хора твърдят, че Цин е починал или от самоубийство, или от изтезания, в края на юли във военната болница в Пекин, която лекува висшите лидери на Китай.

Враждебни сили

Като се има предвид непрозрачността на китайската система, е невъзможно да се потвърдят окончателно тези сметки и китайското правителство не коментира вътрешното функциониране на Комунистическата партия.

Високопоставени представители на западното разузнаване отказаха коментар или обсъждане на въпроса, когато бяха попитани за чистките в Китай. Но сензационният характер на самите твърдения изяснява трескавата параноя, проникваща в Пекин.

Дали случайно или планирано, това настроение се изостри през лятото, когато директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ Бил Бърнс заяви, че ЦРУ е „постигнало напредък“ в възстановяването на мрежата си в Китай и има „силен човешки разузнавателен капацитет“ в страната. Тази параноя се простира във всички части на бюрокрацията и икономиката и изглежда е опетнила всеки, който се смята за твърде западен или твърде близък до „враждебните западни сили“.

Един високопоставен китайски финансов служител, който говори свободно английски и е редовен участник в международните конференции, каза на „Politico“ по имейл, че вече не може да присъства на предстоящо събитие извън Китай и не може да говори по телефона. Той се присъединява към десетки висши финансови служители, които бяха отстранени през последните месеци, често след като бяха обвинени в корупция. Сътрудник на този служител каза, че в момента той е разследван за това, че е „твърде близо до Америка“ и „вероятно е шпионин“.

Това изглежда е неизбежната съдба на всеки, който се ангажира твърде охотно с чужденци и трябва да служи като предупреждение за тези, които все още вярват, че Китай е отворен за бизнес със Запада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments