Най-новият анализ на Българската народна банка /БНБ/ показва значителни промени в паричното обращение през последното тримесечие на 2023 година. Тази тенденция отразява увеличение както в броя на банкнотите, така и в техните стойности.
Отчетено е, че най-разпространената банкнота в обращение е петдесетолевката, съставляваща 41.20% от общия брой банкноти. Общият брой на тези банкноти в обращение достига почти 250 млн. броя. Това подчертава високата предпочитаемост и практичност на банкнотите с този номинал в българската икономика.
В края на 2023 г. броят на банкнотите в обращение е нараснал с 16 млн. броя, достигайки общо 605.9 млн. броя, което представлява увеличение от 2.7% спрямо предходното тримесечие. Отделно, общата стойност на банкнотите е нараснала с 3.7%, достигайки 28 826 млн. лева.
Също така се наблюдава увеличение на разменните монети в обращение. Общият брой на разменните монети е 3222.9 млн. броя, което е с 1.5% повече в сравнение с края на септември. Това подсказва, че дребните транзакции все още играят значителна роля в българската икономика
Един от положителните аспекти в доклада на БНБ е значителното намаляване на броя на неистинските банкноти. През периода октомври – декември 2023 г., са задържани общо 152 броя неистински български банкноти, което е със значително по-малко спрямо третото тримесечие на годината. Това показва ефективността на мерките за сигурност и контрол, приложени от централната банка.
Промените в паричното обращение в България през последните месеци на 2023 г. отразяват както стабилността на националната валута, така и променящите се предпочитания на потребителите и бизнеса. Повишеното търсене на високономинални банкноти, особено през периода на коледните и новогодишни празници, е ясен знак за увеличена икономическа активност. Намаляването на неистинските банкноти е допълнителен показател за засилена сигурност и надеждност на паричната система в страната.