Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента ще изпрати официално искане до главния прокурор Иван Гешев за информация за прокурорски проверки срещу високопоставени лица, която той отказа да даде на живо в неколкочасовото си изслушване в комисията. В основата на дебата бяха доклади на прокуратурата и на „Антикорупционния фонд“.
На няколко пъти депутатът от „Демократична България“ доц. Атанас Славов настоятелно попита Гешев, докъде е стигнала проверката на прокуратурата по санкционираните по международния акт „Магнитски“ депутат от ДПС Делян Пеевски и бившия зам.-шеф на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков.
Славов уточни, че според публична информация срещу двамата е била образувана проверка миналата година и предупреди главния прокурор да не се позовава на решение на Конституционния съд, че не може да огласява данни по досъдебни производства, защото проверките не са такива и не се ползват със защитата на следствената тайна.
„Въпросът ми е, приключили ли са проверките и как – дали с отказ за образуване на досъдебно производство или с образуване на такова“, попита Славов.
Иван Гешев отговори, че въпреки че „Магнитски“ е политически и административен инструмент на нашите евроатлантически партньори, който не е приложим в ЕС и от няма правни последици. Но че още преди обявяването на санкционираните по „Магнитски“, прокуратурата е предприела действия срещу четирима български граждани. Главният прокурор обаче трябвало да получи разрешение от наблюдаващия прокурор, за да разгласи такава информация, а и не бил в течение на дела по хиляди преписки.
„Има двоен стандарт, някои досъдебни производства се огласяват публично, а други не. Както чуваме за човека от Дубай, нека така и за другите“, контрира доц. Славов. И добави, че това е и въпрос за доверието към институциите, когато прокуратурата селективно огласява информация. И подчерта, че не пита дали са приложени СРС-та и изобщо какви процесуално-следствени действия са извършени, а дали проверката е приключила и как. „Освен това, независимо от решенията на КС, дори и за досъдебни производства веднъж огласявате информация, друг път – не“, добави депутатът.
Вторият въпрос на Атанас Славов към главния прокурор беше за прокурорска проверка за бившия шеф на полицията, вътрешен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Христо Терзийски. През 2020 г. „Вътрешна сигурност“ в МВР е дала доклад за съпричастност на Терзийски към престъпна дейност, специализираната прокуратура е отказала да образува проверка, отказът ѝ е потвърден и от специализираната апелативната прокуратура през 2021-а, но през 2022-а Върховната касационна прокуратура е отменила отказа и повече няма информация по случая, каза Славов.
Гешев заяви, че не може да коментира случая и че явно преписката е върната на компетентен прокурор.
Депутатът добави и аргумента, че засегнатият Терзийски също има интерес да бъде съобщено публично, ако проверката е прекратена с отказ за образуване на следствие, за да изчисти името си, което е било засегнато от вътрешната проверка в МВР. Според Гешев обаче самата презумпция за невиновност е пазител на доброто име на всеки.