Със 166 гласа „за“, 0 „против“ и 28 „въздържали се“ Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за съдебната власт /ЗСВ/, предложени от Министерството на правосъдието. Измененията са свързани с укрепване на институционалния капацитет на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ВСС/, както и с приемането на самостоятелни етични кодекси на съдиите, от една страна, и на прокурорите и следователите, от друга.
Проектът е в изпълнение на мярка „Укрепване ролята на Инспектората към Висшия съдебен съвет за превенция и противодействие на корупцията в съдебната власт /Q4/2022/“, заложена в Реформа 2: „Противодействие на корупцията“ в Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България /НПВУ/.
Той бе представен пред народните представители от заместник-министър Юлия Ковачева.
Измененията предвиждат правомощие на двете колегии на Висшия съдебен съвет /ВСС/ поотделно да приемат кодекси за етично поведение, съответно Кодекс за етично поведение на българските съдии и Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи.
Необходимостта от два кодекса се обосновава от различния професионален статус на съдиите и прокурорите и следователите, както и от различните им служебни задължения. Законопроектът оставя свобода тези отлики да бъдат съобразени и при необходимост – да намерят отражение в отделните кодекси.
Регламентира се, че в едномесечен срок от влизането в сила на закона съдийската колегия на ВСС приема Кодекс за етично поведение на българските съдии, а прокурорската колегия на ВСС приема Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, които внасят за одобряване от пленума на Висшия съдебен съвет.
Допълват се правомощията на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/: съвместно с комисиите по професионална етика към двете колегии на ВСС ежегодно да обобщава добрите и лошите практики по спазването на етичните правила, като ИВСС предоставя информацията на колегиите; въз основа на този преглед Инспекторатът ще може да прави предложения пред съответната колегия на ВСС за изменение и допълнение на кодекса за етично поведение.
Във връзка с правомощието на Инспектората да анализира и обобщава делата, по които има влязъл в сила съдебен акт, както и приключилите преписки и дела на прокурорите и следователите, се предвижда приемането на процедура за редовно отчитане и публикуване на резултатите от приключване на делата, както и приемане на образец за докладване на приключилите дела в законоустановените срокове след съгласуване с ВСС.
Инспекторатът също е оправомощен да организира и провежда антикорупционни обучения, обучения за укрепване на почтеността и независимостта на съдиите, прокурорите и следователите и конфликт на интереси. Като тази обучителна дейност се провежда независимо от обученията, провеждани в НИП.