Парламентът каза „не“ на увеличението на помощите за деца

Депутатите не приеха законопроекта на БСП

1
154
Деца
Деца с таблет. Снимка: Freepik.com

На първо четене Народното събрание отхвърли законопроекта, предложен от Атанас Зафиров от БСП и група народни представители, който предвиждаше съществени промени в Закона за семейните помощи за деца. Със законопроекта се предлагаше значително увеличение на еднократната помощ за раждане на второ и трето дете, както и на помощта за майки студентки, учащи в редовна форма на обучение. Предложените мерки целяха да облекчат финансовото състояние на младите семейства и да допринесат за справяне с демографската криза в България.

Основни моменти в предложението

Законопроектът предлагаше еднократната помощ за раждане на второ и трето дете да бъде не по-малка от седем минимални работни заплати за родители, които са осигурени минимум 24 месеца преди раждането. За майките студентки /осиновителки/, учащи в редовна форма, помощта трябваше да бъде десеткратният размер на минималната работна заплата.

Размерът на помощта за раждане на дете се определя ежегодно със закона за държавния бюджет. За 2024 година помощта при раждане на първо дете е 375 лева, за второ дете – 900 лева, а за трето – 450 лева.

Критики и причини за отхвърляне на предложението

Законопроектът срещна силна опозиция в пленарната зала. Един от основните аргументи на Комисията по труда и социалната политика беше, че предложените промени ще доведат до значителен финансов скок, който не е съвместим с възможностите на бюджета. Депутатите също изразиха опасения относно обвързването на помощите с минималната работна заплата, което според тях би създало риск от дискриминация на родителите, които не са осигурявани достатъчно дълго преди раждането на детето.

Венеция Ангова от „Продължаваме промяната–Демократична България“ отбеляза, че предложеното увеличение е прекалено голямо, с неясно финансиране и време за влизане в сила. Тя подчерта, че подкрепя съществуващата помощ за раждане, но смята, че предложеното увеличение е прекомерно.

Костадин Костадинов от „Възраждане“ пък изрази мнение, че финансови стимули, подобни на предложените, са доказали ефективност в държави като Гърция и Русия. Той посочи, че финансовите помощи няма да решат всички демографски проблеми, но отказът да се предприемат мерки също не е правилен подход.

Резултати от гласуването

При първото гласуване законопроектът беше отхвърлен с 67 гласа „за“, 0 „против“ и 74 „въздържал се“. При прегласуването резултатът беше 65 гласа „за“, 0 „против“ и 84 „въздържал се“. Основна подкрепа за промените дойде от „Възраждане“, „БСП за България“ и „Има такъв народ“, както и от някои независими депутати. Партиите ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната–Демократична България“ и ДПС се въздържаха.

Отхвърлянето на предложените промени в Закона за семейните помощи за деца показва разделението в парламента по отношение на социалните политики. Въпреки добрите намерения на законопроекта, значителните финансови разходи и липсата на консенсус относно устойчивостта му доведоха до неговото отхвърляне. В следващите месеци, депутатите ще трябва да предложат по-премерени и балансирани мерки за справяне с демографската криза.

Ще забранят ли мобилните телефони в българските училища?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Парламентът каза „не“ на увеличението на помощит… […]