Парламентът отложи Закона за социалните услуги с 6 месеца

0
670
Народно събрание. Снимка: пресцентър НС
Народно събрание. Снимка: пресцентър НС

С половин година се отлага Закона за социалните услуги. Предвижда се той да влезе в сила от 1 юли догодина. Това решиха народните представители, след като 143-ма гласуваха „за“ предложението на „Обединените патриоти“, четирима бяха „против“, а двама се „въздържаха“. Предложението беше подложено на две в едно и също заседание, пише „24 часа“.

Законът се отлага след вълна от обществено напрежение. Недоволните твърдя, че в него се разписва вариант неправителствените организации да участват в интердисциплинарните комисии, които трябва да решават дали едно дете да се изведе от семейството или не.

Депутатите отхвърлиха проектите на „Воля“, които предлагаха да се отложи спорния закон с година и на „Атака“, която настоя за цялостната му отмяна.

„Защо ние от „Атака“ искаме този закон да бъде отменен, не отложен. Той само като погледнеш заглавието – той се нарича Закон за социалните услуги. Не за социалната грижа, а за услуги. Това е закон, който всъщност разрешава, легализира в България влизането на частния сектор в социалната сфера. Представете си да приемем Закон за военните услуги. Държавата ще плаща на частни армии да охраняват границата. Този закон отваря вратите за всякакви опасности, които българското общество трябва да приеме, изброени са детайлно, че се дават огромни права на частни организации и НПО, които да влизат в дома ви, дори да проверяват хладилника“, заяви Десислав Чукулов.

Зам.-шефката на социалната комисия Светлана Ангелова (ГЕРБ) изтъкна, че у нас има 1356 вида специални услуги и правителството се опитва да подобри качеството им. Според нея някои от текстовете се интерпретират неточно и се изваждат от контекста. Ангелова призова заинтересованите да прочетат законите в цялост. Тя подчерта, че злоупотребата със страховете не е коректна, а правителството не провеждало антисемейна политика. Най-добрата среда за отглеждането на едно дете е семейната, добави още тя.

Извеждането на дете извън него е крайна мярка и става по съдебен ред, а в Закона за социалните услуги няма такава мярка, каза Ангелова. Тя уточни, че през срока на отлагането ще има дискусии и разяснителни кампании.

„Въпреки всеобщата подкрепа, която получи този закон, днес сме изправени пред ситуация да водим отново тази дискусия и да искаме промени. От известно време в публичното пространство е насочена атака и критики към новия закон. Прави се неточна интерпретация. Изваждат се избирателно от контекста определени думи и изречения и се манипулира общественото мнение, нагнетява се напрежение в обществото. Видите ли, че този закон нарушавал семейните отношения, социалните работници искат неправомерно да отнемат деца от семействата“, каза Ангелова.

Народните представители от ДПС гласуваха против отхвърлянето и отлагането на закона. Според тях проблемът е, че няма кой да гледа изоставените деца. Шефът на социалната комисия Хасан Адемов каза, че в закона няма теза за отнемане на деца и обясни, че единствено съдът може да позволи дали дете трябва да бъде изведено от семейството и след становище на мултидисциплинарна комисия, събрана по искане на конкретния социален работник.

„Държавният бюджет финансира единствено и само социалните услуги, които са включени в Националната карта на социалните услуги. Всички останали социални услуги, ако се предоставят от НПО са за сметка на техен източник на финансиране“, поясни Адемов.

Кристиан Вигенин алармира пък, че БСП ще сезира Конституционния съд за някои от текстовете в Закона за социалните услуги.

„Отвън има протестиращи. Ако няма, те ще дойдат. Не е проблем, че сега ги няма. Въпросът е, че има протести и сериозно социално напрежение. Сега заради тези сериозни протести искаме да се отложи законопроекта с три месеца, само искам да ви кажа, че не се прави реформа в която и да е сфера, пък специално в социалната сфера под напрежение“, добави и депутатът от ПГ на „БСП за България“ Георги Гьоков по време на дебатите, цитиран от „Фокус“.

Законът за социалните услуги беше приет през март 2019 г. и трябваше да влезе в сила от 1 януари 2020 г. Заради протести срещу проекта управляващите постигнаха консенсус да го отложат с 6 месеца.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments