Парламентът на България прие на първо четене важни промени в Закона за кредитните институции /ЗКИ/ със 107 гласа „за“ и 57 „против“. Тези изменения имат за цел да адаптират националната правна рамка към изискванията на европейските регламенти и да засилят надзорните правомощия на Българската народна банка /БНБ/. Това е от особено значение с оглед на предстоящото приемане на еврото като официална валута в България.
Основните цели на промените
Основната цел на измененията в Закона за кредитните институции е свързана с ролята на БНБ в Единния надзорен механизъм. След приемането на еврото като официална парична единица, е необходимо националната правна рамка да отговаря на европейските стандарти. Това ще позволи на БНБ да изпълнява своите функции в съответствие с европейските регламенти.
Разширяване на правомощията за борба с корупцията
В допълнение към адаптирането към европейските регламенти, промените в Закона за кредитните институции включват и мерки за борба с корупцията. Разширява се кръгът от компетентни органи, които имат право да извършват проверки в Централния кредитен регистър и Регистъра на банковите сметки и сейфове. Новите правомощия ще бъдат предоставени на Комисията за незаконно придобитото имущество и Комисията за противодействие на корупцията. Към органите с достъп до информационната система, поддържана от БНБ, се добавят и структури на МВР, като Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Вътрешна сигурност“.
Какво включва информационната система на БНБ?
Съгласно действащите разпоредби на Закона за кредитните институции, БНБ поддържа електронна информационна система. Тази система съдържа данни за номерата на банковите и платежните сметки с международен номер на банкова сметка /IBAN/, водени от банки, платежни институции и дружества за електронни пари. В нея се включва информация за титулярите на сметки, упълномощените лица, действителните собственици на титулярите на сметки, наличието на запори по сметки, както и за лицата, наематели на сейфове в банки и техните пълномощници.
Съкращаване на срока за предложения
В допълнение, депутатите решиха да съкратят срока за предложения между първо и второ четене на промените в Закона за кредитните институции на три дни. Това решение има за цел да ускори процеса на приемане на промените и тяхното прилагане.
Промените в Закона за кредитните институции са важна стъпка към адаптиране на националната правна рамка към европейските стандарти и засилване на борбата с корупцията. Те ще позволят на Българската народна банка и другите компетентни органи да изпълняват своите функции по-ефективно и в съответствие с международните изисквания.
Проблеми с клоновете на ОББ в Бургас: Клиенти споделят за лошо обслужване и неработещи банкомати
[…] […]