Умовете на нашенците са заети с въпроса за цените, а не дали България е възможно да направи геополитически завой. Това заяви изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл болкан“ Първан Симеонов във връзка с резултатите от последното проучване на агенцията.
Пред „БНР“ той коментира изводите, че реални според хората са ежедневните рискове, свързани с жизнения стандарт, отопление, храна. Тези, свързани с геополитиката не се възприемат в същата степен сериозно. Дори войната между Украйна и Русия вече не ангажира така вниманието на гражданите у нас.
„Българското общество има странен имунитет – това е имунитетът на оцеляващия“, констатира Симеонов. По негови думи това е общество, за което са характерни сериозни социални неравенства, бедност и застаряващо население. Такова общество се е научило да съществува в оцеляващ режим. Хора, които така или иначе са свикнали да не очакват добри новини. В сегашната ситуация подобна нагласа „може да се окаже обезболяващо обществено лекарство в тази ситуация“.
Социологът припомни, че отдавна не се е случвала синхронизация в кризите – на международната сцена и на политическата при нас. Тъжната истина е, че говорим за осезаем риск от „политическа недостатъчност“, тъй като на избирателите просто не им се гласува.
Тази цикличност на вота, който се случва, образно казано, през ден, води до това, че спираме да виждаме смисъл да дадем своя глас. От тази крачка до следващата – обезмисляне на самата демокрация, разстоянието не е голямо.
Първан Симеонов прогнозира в заключение, че е възможно скоро да се появят, ако вече не са се появили, едни лица, които ще попитат: „Не е ли време някой по-еднолично да поеме отговорността, за да бъдат нещата по-стабилни?“
Опасни са подобни „нормализации. Утре може да нормализираме и някаква диктатура“, категоричен е политологът.