Първият дефицит на чуждестранни инвестиции в Китай е сигнал за натиска на Запада

0
46
Пекин, Китай
Снимка: Pixabay

Китай е регистрирал първия си тримесечен дефицит в областта на преките чуждестранни инвестиции /ПЧИ/, според данните на платежния баланс на страната, съобщи „Reuters”. Това подчертава предизвикателството, пред което е изправен Пекин в процеса на привличане на чуждестранни компании в резултат на хода за „намаляване на риска“ от страна на западните правителства.

Задълженията по преките инвестиции – важен на ПЧИ възлизат на дефицит в размер на 11,8 млрд. долара през периода юли-септември, според предварителните данни на платежния баланс на Китай, публикувани късно в петък. Това е първият тримесечен дефицит, откакто китайският валутен регулатор започна да събира и анализира данните през 1998 г. Тази тенденция вероятно е свързана с влиянието на западните правителства, които се опитват да понижат риска, който може да бъде предизвикан от Китай, на фона на нарастващото геополитическо напрежение.

„Част от слабостта на входящите ПЧИ в Китай може да се дължи на репатрирането на печалби от мултинационални компании“, пише банката „Goldman Sachs“, изтъквайки факта, че диференциалът на лихвените проценти в Китай спрямо развитите страни също играе роля.

В резултат на това основното салдо на Китай, което включва текущата сметка и салдата на преките инвестиции и е по-стабилно от нестабилните портфейлни инвестиции, е отбелязало дефицит от 3,2 млрд. долара, като това е вторият регистриран тримесечен дефицит.

Търговията с юани спрямо долара в страната също е достигнала рекордно нисък ръст през октомври, сочат официалните данни, което подчертава усилията на властите да ограничат продажбите на юани. Експертите очакват Китайската централна банка да продължи да оказва интензивна намеса в редица финансови операции, включително силния стремеж към ежедневното фиксиране на юана и управлението на ликвидността на юана на офшорния пазар, за да подкрепи валутата в условията на тези неблагоприятни фактори. Банката също така е призовала големите банки да ограничат търговията и да разубедят клиентите си да обменят юани за долари, разкриха източници пред “Reuters”.

През септември изходящите валутни потоци от Китай рязко са нараснали до 75 млрд. долара, което е най-голямата месечна стойност от 2016 г. насам, сочат данни на „Goldman Sachs“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments