Първите бебета с ДНК от трима души се родиха във Великобритания

0
44
Бебе
Бебе. Снимка: Freepik.com

Британският регулатор на плодовитостта потвърди в сряда ражданията на първите бебета в Обединеното кралство, създадени с помощта на експериментална техника, комбинираща ДНК от трима души, в опит да се предотврати наследяването на редки генетични заболявания на децата, предава „Асошиейтед прес“.

Органът за човешко оплождане и ембриология уточни, че по-малко от пет бебета са родени по този начин в Обединеното кралство, но не предостави повече подробности, за да защити самоличността на семействата. Новината беше съобщена първо от вестник „Гардиън“.

През 2015 г. Обединеното кралство стана първата страна, която прие законодателство, регулиращо методите за предотвратяване жените с дефектни митохондрии – източникът на енергия в клетката – да предават въпросните дефекти на техните бебета. Първото бебе в света, родено с помощта на техниката, се роди в САЩ през 2016 г.

Генетичните дефекти могат да доведат до заболявания като мускулна дистрофия, епилепсия, сърдечни проблеми и интелектуални затруднения. Около 1 на 200 деца във Великобритания се ражда с митохондриално разстройство. До момента 32 пациенти са получили разрешение за такова лечение.

За жена с дефектни митохондрии учените вземат генетичен материал от нейната яйцеклетка или ембрион, който след това се прехвърля в донорска яйцеклетка или ембрион, който все още има здрави митохондрии, но останалата част от ключовата му ДНК е премахната.

След това оплоденият ембрион се прехвърля в утробата на майката. Генетичният материал от дарената яйцеклетка съдържа по-малко от 1% от детето, създадено с тази техника. В изявление в сряда британският регулатор на плодовитостта заяви:

„Лечението с митохондриално донорство предлага на семействата с тежко наследствено митохондриално заболяване възможността за здраво дете.“

Агенцията обясни, че все още е „рано“, но се надява участващите учени от университета в Нюкасъл скоро да публикуват подробности за лечението.

Великобритания изисква всяка жена, подложена на лечението, да получи одобрение от Органа по човешко оплождане и ембриология. Регулаторът изтъква, че за да отговарят на условията, семействата не трябва да разполагат с други налични възможности за избягване на предаването на генетично заболяване.

Много критици се противопоставят на техниките за изкуствено възпроизвеждане, като твърдят, че има други начини хората да избегнат предаването на болести на децата си, като даряване на яйцеклетки или скринингови тестове, и че експерименталните методи все още не са доказано безопасни.

Други предупреждават, че промяната на генетичния код по този начин може да бъде хлъзгав наклон, който в крайна сметка води до дизайнерски бебета за родители, които не само искат да избегнат наследствени заболявания, но и да имат по-високи, по-силни, по-умни или по-добре изглеждащи деца.

Робин Ловел-Бадж, експерт по стволови клетки в Института Франсис Крик, биомедицински изследователски център в Лондон, коментира, че ще бъде изключително важно да се наблюдава бъдещото развитие на бебетата. В изявление той каза:

„Ще бъде интересно да разберем колко добре е работила техниката (митохондриално донорство) на практическо ниво, дали бебетата са свободни от митохондриална болест и дали има някакъв риск те да развият проблеми по-късно в живота.“

Учени в Европа публикуваха изследвания по-рано тази година, които показаха, че в някои случаи малкият брой анормални митохондрии, които неизбежно се пренасят от яйцеклетката на майката в тази на донора, могат да се възпроизвеждат, когато бебето е в матката, което в крайна сметка може да доведе до генетично заболяване.

Ловел-Бадж уточни, че причините за подобни проблеми все още не са разбрани и че изследователите ще трябва да разработят методи за намаляване на риска.

Предишни изследвания, оценяващи друга техника за създаване на бебета от трима души, включително донор на яйцеклетки, установиха, че години по-късно децата се справят добре като тийнейджъри, без признаци на необичайни здравословни проблеми и добри оценки в училище.

Лекари в САЩ бяха първите, които обявиха първото бебе в света, с което са използвали техниката за даряване на митохондрии, след като лечението беше проведено в Мексико.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments