Сериозен недостиг на лекарства за диабетици. Причината е, че масово се използват не по предназначение, а за отслабване. Инжекции, които водят до рязко сваляне на килограми са хит през последните месеци у нас и по света. Това обаче доведе до сериозен недостиг на животоподдържащи медикаменти за хората, страдащи от диабет в България.
Към Искра.бг се обърнаха разтревожени пациенти, които попитаха: „Обречени ли сме да останем без необходимото лечение или има алтернатива – заместители на важните за нас лекарства?“
Наши източници посочиха, че на този етап може да изчезне най-голямата разфасовка от 1 mg от медикамента за диабет тип 2, но другите са налични. По думите им проблемът е най-вече за пациентите по здравна каса, защото там лекарствата се отпускат с протокол, тъй като в него е записано строго определена дозировка и няма как да се вземе примерно по-ниската доза. Максималната доза изчезва, но 0,25 и 0,50 mg от препарата ги има налични в аптечната мрежа.
„Проблемът е, че на пациента, който му пише един милиграм, няма как да си вземе две разфасовки с по-малки милиграми по НЗОК. Може да се закупи в аптеките, което обаче ще му струва близо 150-160 лева. Лекарството го има в аптечната мрежа с по-ниски дозировки, но не може да се изпълни по здравна каса, ако не е цялата доза“, разясниха специалисти в областта.
По темата разговаряме с еднокринолога д-р Диляна Стоянова от Медицински център „Д-р Стайков“-Бургас. Тя каза пред Искра.бг:
„Недостиг е силно казано, защото си има внос на медикамента. Друг е въпросът, че след като пристигне в страната има много голям реекспорт поради различни съображения. Но все пак остават медикаменти, така че пациентите да могат да се лекуват. Фирмата, която е производител, разширява производството си заради повишеното търсене на пазара. Липса при нови пациенти са „Дулаглутид“, но за „Семаглутид“ си има внос на всеки 10 дни. Диабетиците могат да си закупят свободно, но те в повечето случаи го използват с изписан протокол. Това е много скъп медикамент и малка част от пациентите, които го ползват за лечение на диабет, могат да си го закупуват свободно.“
Д-р Стоянова отбеляза като основна причина за липсата на лекарствата за диабет тип 2 е това, че „все по-често се изписват за отслабване“.
„Този медикамент спокойно може да се изпише на бяла рецепта от всеки един лекар с и без специалност, защото това лекарство е достъпно. Хората, които го използват, трябва добре да се запознаят и с противопоказанията. Търсещите го за отслабване, си го закупуват свободно от аптеките, което води за липсата му и ощетява пациентите, които имат нужда“, подчерта медикът.
Фармацевтите също не крият липсата на лекарството. Пред Искра.бг магистър-фармацевта Красимира Стоянова, ръководител аптека каза:
„Няма продължителна липса на препарата в аптечната мрежа. Има периоди, в които временно го няма, тогава се усеща за известно време отсъствието му на пазара. Няма опасност пациентите да останат без инсулинова терапия. Възможно е на места, в отделни аптеки да има затруднения заради неритмични доставки.“
„Повечето от медикаментите имат заместители. Ако лекарството е изписано по НЗОК, трябва пациентът да се върне при лекуващия го лекар, за да промени рецептата. При е-рецепта може и по телефона да се смени. Ако имаме същата лекарствена съставка, може да се изпише на друга фирма. При липсващо лекарство правим заявка за поръчка от склад или връщаме пациента при лекаря. Понякога обаче, ако няма търсене, складовете не поддържат наличност“, уточни фармацевтът.
Инсулинът е хормон, произвеждан от панкреаса, който спомага за усвояването на глюкозата /захарта/ от кръвта. Организмът на човек използва глюкозата, за да произвежда енергия или за складирането й като резерв. При диабет панкреас не произвежда достатъчно инсулин или организмът не може да използва пълноценно произведения инсулин. Това води до повишено ниво на глюкоза в кръвта. Метформин помага за намаляване на глюкозата в кръвта до нормалното ниво, който се използва за лечение на диабет тип 2, тогава когато диетата и физическите упражнения не са достатъчни за контрол на глюкозата в кръвта. По-специално се използва при пациенти с наднормено тегло.
Ендокринологът д-р Диляна Стоянова апелира тези медикаменти за диабет да се използват само за лечение, а не за отслабване.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg