Хората са загубили доверие, защото всеки говори за COVID-19 и ваксините, сякаш е учен, заяви председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева. Тя отбеляза, че мненията в нашата страна са различни. Медикът коментира пред „БНР“:
„Аз съм биолог, но не мога да се изказвам за вируса. Това, което знам от 76-таа година до сега е, че вирусът е нещо непознато за човека – той си остава нещо между живата и неживата природа. Ние май мислим само за правата си, но не мислим какви задължения имаме към хората до нас. Като пациентска организация поискахме становище от научните дружества за нашите пациенти, но не получихме указания. Затова слушахме лекциите на български лекар от американския щаб там и му поставихме нашите въпроси. За да знаем дали хората с епилепсия трябва да се ваксинират.„
Наталия Маева, председател на Националната пациентска организация /НПО/, е категорична, че за нея най-страшното е медийното говорене, което не зачете народопсихологията на българина. Тя посочи, че като НПО още с началото на пандемията на сайта им са организирали безплатни за пациентите лекции и онлайн възможност за задаване на въпроси към специалистите в областта на вирусологията, имунологията и инфекциозните болести. Маева уточни:
„Първите лекции бяха посветени на COVID-19, а вторият модул на ваксините. Смея да твърдя, че сме убедили 10 000 души да се ваксинират, предоставяйки им научна и изчерпателна информация по темите. Имахме и открита телефонна линия с 29 български лекари.„
Иван Димитров, председател на УС на Федерация Български пациентски форум, смята, че информацията, която е получило българското общество е неправилна. По думите му ,най-голямата грешка е, че преди имунизация няма консултация със специалист в областта. Той подчерта:
„Българинът освен, че е вярващ на конспирации е и здравно неинформиран. Как да имаме доверие на кампанията тогава. Затова ние като ФБПФ направихме видеоколекции с лекари за вируса и за различните други заболявания, както и въпроси от пациенти, защото в един момент хората нямаха достъп до специалисти по други заболявания. Има и друго – аз в началото си мислех, че пандемията ще ни обедини, в Европа това се случи, но ние се овълчихме един към друг и това продължава да ескалира.„
Д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина, счита, че основният проблем е, че хората са подценили заболяването, защото повечето от тях не правят разлика между ваксиниране и боледуване, за да получат имунитет. Според него е трябвало да се говори по темата не за личното, а за общественото здраве. Той уточни:
„Не се появи тази солидарност у нас независимо, че сега при тази вълна вирусът е още по-страшен. Затова е и тази огромна смъртност у нас. Всеки ден все едно, че пада по един самолет пълен с хора, така ли ще продължаваме. Пет милиона мъртви хора в света в рамките на една година.“