В столицата има огромни проблеми за решаване, сред които е заплахата градски паркове да изчезнат заради частни интереси и несвършената работа за 18 години управление на ГЕРБ, коментира кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов. По думите му половината Южен парк може да изчезне, ако не се реши въпросът с имотите и напомни, че 40% от парка е частен.
Кметът на район „Лозенец“ заяви, че властта на ГЕРБ в София не е осигурила финансиране за адекватна поддръжка на старите паркове и изграждане на нови след закупуване на предвидени за целта площи. Павлов подчерта, че столицата трябва да изглежда по-добре, а почистването, сметосъбирането и грижата за парковете имат нужда от подобрение.
„Трябва да убедим хората, че работим за бъдещето на София и да приключим с наследството на ГЕРБ“, каза той и добави, че предпочита по-разумно и конструктивно мнозинство в Столичния общински съвет /СОС/. Павлов напомни, че настоящото мнозинство на ГЕРБ и ВМРО в СОС не е осигурило финансиране за ремонт на булевард „Джеймс Баучер“.
„Друг лош пример за работата ми с общинския съвет е злощастната съдба на пазара на РУМ „Черни връх“, който СОС буквално взе от ръцете ми. Вместо да го управлява по-добре, все по-често получавам сигнали от гражданите, че това не се случва“, сподели районният кмет, уточнявайки, че истинската власт в общините е именно в общинските съвети, които определят бюджетите, взимат решения за сключване на различни сделки и определят стратегическата посока за развитието на града.
„Кметът осъществява текущ контрол и ръководство, но СОС е истинският ръководен орган в София. Нека гражданите мислят за мнозинството в СОС, което ще вземе големите решения през следващия мандат“, каза още Павлов.
На въпрос за детските градини кметът отговори, че строителството на нови сгради е най-важното устойчиво решение, което трябва да продължи с ускорени темпове. И допълни, че е необходим комплексен подход, включващ подобряване на финансовия модел на детските градини, стимулиране на частната инициатива и семейната солидарност.
„В момента само големите детски градини могат да се издържат, а малките страдат. Има варианти за решение на проблема, но за 18 години финансовият модел така и не беше оптимизиран“, допълни той.
Според Павлов Паметникът на съветската армия трябва да бъде преместен час по-скоро, а тоталитарното минало да остане на рафтовете на историята и да се изучава в учебниците.