Нужен е доста внимателен подход с COVID ваксините за деца между 5 и 12-годишна възраст. Това се отнася с особена тежест за новия щам „Омикрон“, който не се знае дали засяга често и тежко по-малките. Темата коментира д-р Калин Лисички, началник на Клиниката по педиатрия в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
Оправдана е имунизационната практика за деца между 12 и 17 години, което реално се случва с дозата за възрастни, заяви той пред „БНР“.
По въпроса за групата между 5 и 12 г. е добре да се помисли повече. Трябва да се вземе предвид факта, че все още не знаем абсолютно всичко за имунизационните субстанции. Отделно малчуганите боледуват леко и вероятно за сериозни усложнения при тях е минимална, каза още д-р Лисички.
Лекарят е категоричен, че въпросът е доста спорен и подлежи на дискусия – не само у нас, но и в САЩ, както и в Израел. Педиатри, които са против ваксинирането на най-малките, има и на тези места, въпреки единодушните препоръки на Световната здравна организация /СЗО/, Европейската агенция по лекарствата /ЕМА/ и Агенцията по храните и лекарствата в САЩ.
Статистика в Израел например, разказа медикът, показва, че с фатален край са завършили едва 150 от случаите с боледуващи от коронавирус деца там.
„И въпросът тук е трябва ли да жертваме децата си, за да осигурим комфорт на възрастните“, пита д-р Лисички.
Страничните ефекти при малчуганите са същите, както и при възрастните хора. Обичайните грипоподобни симптоми. Хоспитализация се е наложила само при едно дете, което е продължило да повръща и да има главоболие след поставянето на имунизационен препарат.