България продължава да работи активно по техническата подготовка за влизане в еврозоната. Това каза вицепремиера Атанас Пеканов, който присъства на форум за Националния план за възстановяване. Той очерта проблемите, които следват от отлагането на смяната на валутата:
„С влизането в еврозоната липсите по държавния дълг ще паднат. Това означава, че държавата ще дава по-малко средства за това и ще може да използва тези средства за нещо друго. При влизане в еврозоната ще паднат и лихвите за домакинствата и за бизнеса. Това е един разход, който те ще продължат да правят, докато сме с един крак в еврозоната. Когато влезем окончателно ще има позитиви, които в момента, още една година, ще изгубим.“
Припомняме ви, че нараснаха разходи за хранителни продукти, което доведе рязко увеличаване на годишната инфлация в еврозоната през февруари. Базисната инфлация в еврозоната, която изключва нестабилните цени на храните и енергията, нарасна от 5,3% през януари до нов рекорд от 5,6% през миналия месец.
Според анализатори тези данни могат да доведат до това, че Европейската централна банка /ЕЦБ/ ще продължи да повишава лихвените проценти и след първите няколко месеца на тази година, тъй като се бори да контролира инфлацията.