Група граждани във Варна изрази своето недоволство пред „Varna24.bg“, като заявиха:
„Пешеходците сме втора категория хора – всичко се прави само и основно за шофьорите, преасфалтират, кърпят се улици. Кога ще има кръпки и по тротоарите?“
Местните жители отбелязват, че ремонтите са необходими и неизбежни, но настояват, че трябва да се обърне внимание и на тротоарите:
„Необходимо е да има и ремонти по тротоарите – да се подменят счупени плочки, да се подравняват неравности.“
Те описват тежкото състояние на някои участъци, което създава сериозни трудности:
„Има места, които са изключително трудни за преминаване, а направо невъзможни за възрастни с бастуни, трудноподвижни, за лица в инвалидни колички, майки с колички. Вечерта е страшно. Страшно е и през деня, когато шарената сянка на дърветата ги прави невидими. Само съдбата пази някои да не се препънат и да паднат, и да се ударят.“
На последното заседание на временната комисия „Структури и общинска администрация“ към Общинския съвет в морския град бе обсъдено предложение на кмета на Варна за преструктуриране на Общинското предприятие „Управление на проекти и озеленяване“. Според предложението предприятието ще поеме изпълнението на леки ремонти на територията на общината. Целта е мобилни екипи да отстраняват повреди на елементи на градската инфраструктура вследствие на износване, метеорологични явления, вандалски прояви и др.
„Предложението е да се направят трансформации на длъжности в предприятието при запазване на общата численост на персонала от 330 души. Част от промените предвиждат 10 щатни бройки на длъжност „Работник озеленяване“ да се преобразуват в длъжност „Работник поддръжка леки ремонти““, обясниха от Общинския съвет.
По време на обсъждането в зала „Пленарна“ възникнаха въпроси относно уместността на възлагането на леките ремонти на ОП „Управление на проекти и озеленяване“.
„Тази структура трябва да намери място в районните кметства“, заяви един от съветниците.
„Дали работниците по озеленяване имат необходимата квалификация да осъществяват ремонтна дейност?“, попитаха други. Съветниците също поставиха въпроса за наличието на система за управление на процесите:
„Има ли система за управление на процесите – от регистрацията на сигнала до неговото отстраняване? Има ли анализ какъв обем от работа ще могат да поемат екипите?“
Поради неяснотите около организацията на новата дейност и материалната й обезпеченост, съветниците върнаха предложението за преработка.
Пешеходците във Варна настояват за своите права и за подобрение на условията за безопасно и удобно придвижване по градските тротоари.
Еврото в България: Министър Петкова и Кристалина Георгиева с ключова среща в Люксембург
[…] да бъдат изцяло ремонтирани. Дълги години тя е без тротоар и асфалт. Някои от електрическите стълбове се намират […]