Пет години съдебни битки: Делото срещу ТЕЦ „Марица изток 2“ продължава

1
1546
ТЕЦ „Марица изток 2“
ТЕЦ „Марица изток 2“. Снимка: Greenpeace

След пет години на съдебни спорове делото за екологичното разрешително на ТЕЦ „Марица изток 2“, най-голямата въглищна централа на Балканите, е отново пред Административния съд-Стара Загора. Въпросът дали централата може да продължи да работи, отделяйки в атмосферата серен диоксид и живак в количества далеч над допустимите норми, е отново на дневен ред.

Екологичните организации „Грийнпийс“ България и „За Земята“ подновяват своята битка срещу държавната централа, обвинявайки я в причиняване на сериозно замърсяване и вреди за здравето на хората в региона. Делото беше заведено след като Изпълнителната агенция по околната среда позволи на ТЕЦ „Марица изток 2“ да избегне въвеждането на технологични подобрения за намаляване на емисиите си.

За последните пет години политическата сцена в България видя редуването на три редовни и четири служебни правителства, нито едно, от които не предприе стъпки за енергиен преход от въглищата към по-чисти енергийни източници. В същото време, ТЕЦ „Марица изток 2“ продължи да работи с капацитет, рядко надвишаващ 30% от възможностите си, с изключение на краткия период през 2022 г. по време на енергийната криза в Европа.

Проблемът със замърсяването на въздуха от въглищните централи в региона е критичен, като Гълъбово и Димитровград остават последните населени места в Европа с хронични нива на замърсяване с серен диоксид. Въпреки това нито едно от предишните съдебни заседания не доведе до конкретни решения за ограничаване на емисиите.

На последното заседание, проведено на 5 февруари 2024 г., съдът реши да не събира допълнителни доказателства и обяви, че делото ще бъде решено на базата на наличните материали. Това решение идва след като експерти, назначени от съда, изразиха затруднения да отговорят на въпросите на съдията поради промените в обстоятелствата от момента на изготвяне на тяхната експертиза.

Случаят с ТЕЦ „Марица изток 2“ става символ на борбата за по-чиста околна среда и здравословно бъдеще. Очите на обществото са насочени към старозагорския съд, който има шанс да постави прецедент в защита на околната среда и здравето на хората в България. Решението по делото ще има дългосрочни последици не само за региона, но и за енергийната политика на страната като цяло.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Петя Петрова
Петя Петрова
10 месеци по-рано

Това са откровени манипулации! Авторът изобщо знае ли къде се намира ТЕЦ2 и защо нищо не казва за ТЕЦ Брикел, Гълъбово и ТЕЦ Марица 3, Димитровград??? Стига с тези димки за прикриване на истинските замърсители, свързани с г-н „консултантът“ им!