В деня, в който град Парадайс, щата Калифорния, бил засегнат от смъртоносен горски пожар, местната жителка Гуен Нордгрен спряла колата си, за да помогне на млада жена, която се опитвала да избяга пеша от пламъците. По това време – на 8 ноември 2018 г., небето изглеждало черно, въпреки че слънцето било изгряло преди часове. Двете страни на улицата били обхванати от пламъци, когато Гуен хванала жената за ръка, спомня си тя пред екип на „Associated Press“. Тя споделя още, че преди бедствието местните хора са живели хубав и спокоен живот.
Гуен е разказвала тази история безброй пъти през петте години, откакто най-смъртоносният и най-опустошителният горски пожар в историята на Калифорния почти заличи тихата общност в подножието на Сиера Невада. Има още хиляди истории като тази, всяка от които е белязана от един от най-унищожителните горски пожари в историята на САЩ. Пет години по-късно някои от хората, живеещи там споделят свободно историите си и се справят с посттравматичния си стрес доколкото могат с надеждата да се върнат в град Парадайс и да помогнат за създаването на нещо ново. Други, като Шари Бърнасет, все още са преследвани от спомените си, включително и като свидетели на това как пламъците са погълнали бягаща двойка, в която единият от двамата бил в инвалидна количка.
„Все още не можем да спим добре. Цяла нощ се въртим,“, казва Шари, която се е преместила със съпруга си в Юма, Аризона, за да избегне риска от бъдещи пожари. Сега двойката живее в употребяван кемпер, закупен с парите от застраховката.
„Намираме се в пустинята, заобиколени от кактуси и скали. Няма нищо, което да може да се запали. Никога повече няма да живеем сред дърветата,“, казва жената.
За хората, които са избрали да се завърнат в Парадайс, животът е свързан с трудно приспособяване и възстановяване. Това за тях е същото място, но те споделят, че не се чувстват там по същия начин. Някога градчето е било толкова гъсто осеяно с дървета, че е било трудно да се разбере, че селището е разположено на хребет. Сега сенките са изчезнали и слънчевата светлина облива ярко града, предлагайки впечатляващи гледки към каньоните. Днешното население вече наброява под 10 000 души и е по-малко от половината от общо 26 000 души, които са живели там преди пожара.
Горските пожари винаги са били неизменна част от живота на хората в Калифорния, но през последните години те стават все по-интензивни и чести, тъй като климатичните промени са причина за по-топли и сухи лета. Седем от десетте най-унищожителни пожара в щата са възникнали именно през последното десетилетие. По-старите жители си спомнят, че най-смъртоносният пожар в щата е регистриран през 1933 г., когато са загинали 29 души. Неотдавна, през 2017 г., друг опасен пожар засегна тежко щата, като обхвана крайградски квартали в калифорнийската винарска област, причинявайки смъртта на 22 души. Към днешна дата обаче, пожарът известен под името „Камп“, който порази град Парадайс, бележи повратна точка в тази статистика.
Сега компаниите за комунални услуги редовно изключват електрозахранването, което е свързано с домовете на милиони хора по време на вятърни бури, за да предотвратят възникването на нови пожари. Големите компании за застраховане на имоти са повишили цените за собствениците на жилища до рекордно високи нива, а някои от тях са дори вече не предлагат тази услуга на много хора, живеещи в райони, застрашени от горски пожари. Други застрахователи просто са спрели да сключват нови полици. Наред с това, в града са инсталирани предупредителни сирени, а властите твърдят, че се работи усилено по създаването на повече маршрути за евакуация.
Преди пожара Парадайс е бил възприеман като пенсионерска общност, в която са живели предимно възрастни хора. Това обаче вече не е така. Населеното място вече се радва на много голям интерес, като дори има опасност догодина да няма достатъчно места за децата в учебните заведения. Въпреки това, градът никога няма да бъде същият. Личните спомени на много хора са изчезнали, а повечето от приятелите и близките им са се изселили.