Пет са вече случаите на морбили у нас. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в ефира на „Нова телевизия“.
„Вторият случай на 3-годишното дете се потвърди вчера в Националната референтна лаборатория. Вчера излезе резултатът – положителен е. Това е детето, което е в Инфекциозна болница. Не коментирам защо не е ваксинирано. Освен това вчера в Референтната лаборатория бяха доказани три случая на деца между 1 и 2-годишна възраст с морбили. Те в момента лежат в отделението в болницата на Гоце Делчев“, поясни проф. Тодор Кантарджиев.
Другите два случая са на деца, които са на 3-4 месеца.
„Морбилито е най-опасно за най-малките преди те да бъдат ваксинирани на 13 месеца. Тези деца, които са техни братчета и сестричета имат антитела в кръвта си, вчера доказахме това в Референтна лаборатория. Тези антитела са дадени от майката през плацентата“, коментира още проф. Кантарджиев.
Той обясни, че когато майката е ваксинирана и има антитела за някоя инфекция, тя ги предава в три пъти по-голямо количество на новороденото. Това са антителата, които пазят детето през първата година на неговия живот.
Експертът призова личните лекари да положат повече усилия за информиране на родителите за опасността от болестта. По думите му има няколко неща, които е необходимо да се направят.
„Първо всички лични лекари да си направят една хубава сметка – деца, които не са ваксинирани, защото тези, които са над 1-годишна възраст трябва да са ваксинирани, веднага да бъдат ваксинирани. Второ – да се мобилизират т.нар. „здравни медиатори“ – това са 150 образовани човека от ромски произход, които правят връзката между здравните и други власти и местно о население. На майките от ромски произход като се каже, че в Румъния по-миналата година имаме 60 умрели деца, които не са ваксинирани – отиват и си ваксинират децата“, коментира още проф. Тодор Кантарджиев.