Влизането в новата година без бюджет е вариант, който трябваше да бъде последният възможен и крие сериозни рискове. Това заяви пред „БНР“ Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика /ИПИ/.
Той припомни, че законовият срок е бил 31 октомври. До тази дата е трябвало да бъде внесен бюджетът в Народното събрание, за да мине обсъждане и да се гласува от Министерски съвет.
Ганев е на мнение, че когато се случи да се изпусне датата, винаги „има криза, има някакъв служебен кабинет. Въпросът е, че през 2014-а сроковете бяха много по-благоприятни“.
Ако допуснем, че чак през декември бъде оформен редовен кабинет и дотогава все още не е финализирана подготовката по бюджета, съществува голяма вероятност да влезем в 2022 г. без него.
Общините също очакват държавния бюджет, за да напишат те своите, допълни Петър Ганев. По думите му тази територия е рискова и не знаем кои са всички възможни последици.
Според икономиста служебният финансов министър трябва да изготви финансовата рамка и да започне да комуникира тази рамка, не трябва да се придържа към мълчаливо търпение, категоричен е Ганев.
Когато няма силен център на власт, всички около нея се опитват да изземат инициативата и да предлагат нови и нови разходи, обобщи експертът.