КНСБ не одобрява проектобюджета на кабинета „Денков“. Причината – не са били удолетворени исканията им като синдикална организация в степента, в която са се водели преговорите. От КНСБ са имали срещи в Министерството на финансите и са заявили в кои от сферите имат нужда от съответните средства. Това обясни в специално интервю за Искра.бг Петър Мишев, който е икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
„Здравеопазване, селско стопанство, висше образование – там няма нито лев, в основното и средното образование – частично са дадени средствата. Ние искахме около 490 милиона лева, а това, което Министерството на финансите внесе е около 290 милиона лева, което не стига за този ръст. Причината за нашите искания е, че е обвързана с Колективния трудов договор на педагозите, където е записано, че тяхната заплата трябва да отговаря на 125% от средната за последното тримесечие на преходната година“, подчерта Мишев.
На въпрос на Искра.бг дали при предварителните срещи във финансовото министерство са получили обещание да бъдат изпълнени исканията им, експертът от КНСБ отговори:
„Те бяха казали, че ще направят всичко възможно да вкарат нашите цифри. Така че бихме могли да кажем, че имахме един положителен отговор на нашите искания тогава. После явно при разчетите са решили, че цифрите трябва да са малко по-различни. Всъщност това е причината, поради която ние не подкрепихме бюджета. И при срещата, която имаше на Тристранния съвет, ние изказахме позиция, че ако тези допълнителни средства бъдат внесени, ние бихме подкрепили.“
Ако това не се случи и днес, когато се очаква правителството да приеме окончателен вариант на проектобюджета, който ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание, от КНСБ са говори на протестни действия:
„Съвсем разбираемо като синдикална организация, която защитава правата на работещите и най-вече на доходите. Защото когато доходите на човек не му стигат, за да си купи необходимото, тогава той иска да изрази своята позиция, което обикновено става чрез протест и в краен случай – чрез стачки. Така че съвсем разбираемо е това, което президентът на КНСБ г-н Пламен Димитров обяви. Най-вече сферите, които не получиха това, което искат, ще бъдат най-мотивирани да участват в протестите. Това е планът, но ще видим какво точно ще излезе днес в Министерския съвет и при първото четене в Народното събрание.“
Петър Мишев подчерта, че при всяко положение, ако не получат това, което искат, ще се стигне до протести. Първо, от КНСБ ще видят финалните числа, които ще обсъждат народните представители, защото между първо и второ четене могат да се правят промени. Тогава ще стане ясно дали техните искания ще бъдат припознати от някоя от политическите сили в парламента.
„Така че тогава е моментът за по-активна протестна дейност. Очертава се за декември месец, но за момента не може да се каже конкретика, защото не се знае как ще се завъртят нещата като процедура“, подчерта още експертът от КНСБ.
От синдиката непрекъснато следят и сондират мнението на техните синдикални членове и именно в сферите, които не получават необходимото, са готови да протестират. Мишев подчерта, че те наистина искат необходимото, защото има сектори, в които не е била компенсирана инфлацията от последните две години.
„Има хора, които са получили 5 или 10%, а през последните две години са загубили изключително покупателна способност, при положение, че общата инфлация е над 30%. При храните достига до 40-50 на сто. При някои стоки може би надмина и 100% вече“, посочи още той.
По отношение на мнението на някои икономисти, че проектобюджетът е проинфлационен Мишев посочи:
„Едното макроикономическо виждане е, че вдигането на доходите води до по-висока инфлация, но това е вярно в случаите, в които факторите, които водят до инфлацията, са свързани с потреблението. За съжаление на хората, които защитават тази теза, факторите, които повлияха през последните две години са от гледна точка на предлагането. Това са енергийни ресурси, динамика на международните цени и последствията от здравната криза. Така че не смятам, че има проинфлационен характер това, че трябва да се проведе някаква политика по доходите.“