Петков: Цените в Хърватия не са се покачили заради вкарването на еврото

1
69
Кирил Петков
Кирил Петков. Снимка: Правителствен пресцентър

На скорошно извънредно заседание на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и еврозоната, проведено в Народното събрание, бяха разгледани последиците от въвеждането на еврото в Хърватия. Участие в дискусията взеха важни фигури от политическия и финансовия елит на България и Хърватия, сред които Кирил Петков от ПП-ДБ, управителят на Хърватската народна банка Борис Вуйчич, финансовият министър Асен Василев и шефът на Българската народна банка Димитър Радев.

Според представените от гуверньора Борис Вуйчич данни, въвеждането на еврото е довело до значителни икономически ползи за Хърватия. Кирил Петков подчерта, че след преминаването към еврото доходите в страната са нараснали, лихвите по заемите са намалели, което е опровергало разпространените преди това фалшиви новини и опасения. Тази информация е съществена не само за Хърватия, но и за България, която се стреми към приемане на еврото през 2025 година.

Обсъжданията на заседанието не заобиколиха и текущото напрежение между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, което според Кирил Петков не би трябвало да се превърне в пречка за бъдещото приемане на еврото от страна на България. В тази връзка Петков изрази надежда за диалог и сътрудничество между партиите, за да се преодолеят възможни препятствия по пътя към еврозоната.

Коментарът на Петков, в който той определя отношенията между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС като „ледена епоха“, но същевременно ги сравнява с „филмчета на Пиксар“, представя една оптимистична визия за бъдещето. Това подчертава важността на сътрудничеството и позитивния диалог в политиката, особено когато става въпрос за такава важна икономическа стъпка. 

Въвеждането на еврото в Хърватия представлява значим пример за ползите, които тази стъпка може да донесе на икономиката на една държава. Експертните мнения и представените факти на извънредното заседание в Народното събрание изтъкват важността на европейската интеграция и необходимостта от преодоляване на вътрешнополитическите различия в името на националния интерес. Бъдещето на България в еврозоната зависи от способността за сътрудничество, откритост към диалог и обединение на усилията за обща цел.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Политика
Политика
8 месеци по-рано

Тоз пак обслужва чужди интереси, г-н Петков спрете се