Напрежението между две от водещите политически партии – „Продължаваме промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/ и ГЕРБ, достигна нов връх. Предмет на спора стана предложението за ротация на ключови държавни постове, което предизвика остър отговор от страна на Кирил Петков.
В основата на разгорещения дебат стои ултиматумът на Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, който постави условие на ПП-ДБ да отстъпят поста на външен министър на ГЕРБ при ротация, в противен случай предупреди за разпад на съществуващата коалиция и навлизане в предсрочни избори. Борисов подчерта, че партията му няма да отстъпи от искането си за ключови позиции, включително тази на премиера за Мария Габриел след ротацията.
В отговор Кирил Петков заяви решително, че че ПП-ДБ няма да се наведат под натиска и не приемат ултиматуми. Той изрази недоумение защо трябва да се разрушава нещо, което функционира и подчерта, че ГЕРБ вече получават значим пост – този на премиера, който има последната дума в управлението на държавата. По думите му по-разумното решение би било залагането на диалог, а не на конфронтация.
Петков също така акцентира на новосформираната коалиция в Столичния общински съвет, където ГЕРБ, БСП и ИТН са се обединили. Той предупреди, че тези партии ще носят отговорност за своите действия, подчертавайки важността на отговорността в политическия процес.
От своя страна Бойко Борисов изрази разочарование от позицията на ПП-ДБ и подчерта настояването на ГЕРБ за спазване на предварителните договорености. Той също така отрече участието на ГЕРБ в договорки за осигуряване на мнозинство за избор на председател на Столичния общински съвет, подчертавайки своето виждане за политическата ситуация.
Разгорещените изказвания и напрегнатите отношения между ГЕРБ и ПП-ДБ открояват дълбоките разделения в българската политика и предизвикателствата пред коалиционното управление. Бъдещето на политическата стабилност в България изглежда несигурно, като и двете страни показват твърдост в своите позиции. Остава да се види дали диалогът ще надделее над конфронтацията и дали политическите сили ще намерят общ език за благото на страната.