Приблизително 37% е делът на ядрената енергия в енергийния микс на страната. Това съобщи ресорният министър Теменужка Петкова по време на петъчния парламентарен контрол, предаде „24 часа“.
По нейните думи страната ни ще продължи да разчита на ядрената енергетиката, защото тя ще осигури устойчивост. Затова ще бъде удължен животът на наличните мощности. Освен това ще бъдат реализирани и нови такива. Според Петкова те са от стратегическо значение за запазването на енергийната сигурност и редуцирането на емисиите парникови газове.
Затова важен елемент е успешното изпълнение на проекта за продължаването на експлоатацията на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“. Техните лицензи вече бяха удължени с 30 години от Агенцията за ядрено регулиране.
Петкова посочи и повишаването на мощността на АЕЦ „Козлодуй“ до 104%. Това става възможно благодарение на повишаването на топлинната мощност на всеки един блок от 3000 мегавата на 3120.
Освен това се залага изграждането на нова ядрена мощност в страната от 2000 мегавата. Те трябва да бъдат въведени поетапно след 2030 година.
Петкова цитира данни от проучване на Националния център за парламентарни изследвания, според което 60% от хората одобряват развитието на ядрената енергетика.
Що се отнася до АЕЦ „Белене“ министърът обясни, че реализирането на проекта се бави заради пандемията от COVID-19. Причината е, че няма достъп до информационната зала, а документите не могат да бъдат предоставени онлайн, защото са конфиденциални.
Петкова говори и за изграждането на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, като обясни, че то се планира от 2012 година. През 2013 и 2014 година са взети още две решения на Министерския съвет. Затова към днешна дата няма отказ от идеята на VII блок на ядрената централа.