Цените на петрола надхвърлиха 100 долара за барел и достигнаха най-високото си ниво от над 7 години насам, след като Русия предприе инвазия в Украйна. Акциите в световен мащаб се сринаха, а цената на златото се повиши, тъй като инвеститорите изпитват опасения от евентуалното негативно въздействие на конфликта върху пазара. Русия е вторият по големина износител на суров петрол, а също така е и най-големият износител на природен газ в света. След като цената на петрола надхвърли 105 долара за барел, представители на британския автомобилен сектор алармираха, че цените на бензина са достигнали нов рекорд, предава „BBC“.
Понастоящем Обединеното кралство получава само 6% от суровия си петрол и 5% от природния си газ от Русия, но има опасения, че санкциите могат да ограничат доставките и да повишат цените в световен мащаб. По-рано днес цената на фючърсите на природния газ в Обединеното кралство се повиши с близо 40%. Потребителите в Обединеното кралство вече плащат много високи цени за електроенергия и горива, като търсенето се увеличи след облекчаването на ограниченията, наложени заради пандемията от COVID-19. Експерти съобщиха, че средните цени на бензина вчера са достигнали рекордните 149,5 пенса, а на дизела – 152,83 пенса.
Ако цените наистина запазят тази стойност трайно, това ще доведе до неописуеми финансови затруднения за много хора, които зависят от автомобилите си, за да отидат на работа и да водят нормален живот, тъй като цената на пълен резервоар ще скочи до 85 британски лири, предупреждава Саймън Уилямс, експерт от компанията „RAC“.
Колебанието на цените на петрола в Обединеното кралство се определя главно от цената на суровия петрол и от обменния курс на долара към паунда, тъй като суровия петрол се търгува в долари. Цената на суровия петрол се повишава, а паундът поевтинява спрямо долара.
Новината за действията на Русия доведе до рязък спад на фондовите пазари в Европа, като британският индекс FTSE 100 се понижи с повече от 3 %, а германският индекс Dax – с повече от 5,5 %. Малко преди това акциите в Азия също се сринаха рязко. Цената на златото, което по принцип се смята за стабилен актив в моменти на несигурност, скочи с 3% , достигайки най-високата си цена от повече от година насам.
Мерки за налагане на санкции
В отговор на военните действия на Русия Обединеното кралство, САЩ и Европейският съюз са готови да въведат още санкции срещу нея. Съществуват опасения, че санкциите, както и последиците от инвазията, могат да нарушат сериозно доставките на селскостопански продукти и суровини, идващи от Украйна и Русия. Двете страни са основни доставчици на пшеница, като произвеждат 29% от световния износ, по-голямата част от който преминава през пристанища в Черно море. Русия също така добива алуминий, кобалт, мед, диаманти, торове, злато, никел, паладий, платина, титан и стомана.
Европейският съвет заяви, че ще „наложи мащабни и тежки последствия на Русия заради нейните действия“. Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, обясни, че санкциите ще бъдат насочени към стратегически сектори на руската икономика, като блокират достъпа им до технологии и пазари, които са от ключово значение за Русия. Тя добави, че руските активи в ЕС ще бъдат замразени, а достъпът на руските банки до европейските финансови пазари ще бъде спрян. Най-големият икономически удар несъмнено ще дойде от изключването на руската банкова система от международната платежна система Swift, но това може да засегне и икономиките на САЩ и Европа.
САЩ и ЕС вече наложиха редица санкции в отговор на действията на Путин срещу Украйна. Обединеното кралство замрази активите на 5 банки и трима руски милиардери, на които също така бяха наложени забрани за пътуване. Междувременно Германия замрази процеса по окончателното одобрение на газопровода „Северен поток 2“, който свързва страната с Русия и трябваше да увеличи износа на руски природен газ за ЕС.