Цените на петрола се повишиха в петък на фона на опасенията на инвеститорите относно затягането на доставките, след като руската инвазия в Украйна е налице вече втори ден, предава „BBC“.
Цената на суровия петрол Brent се повиши с повече от 2% до 101 долара (75 британски лири) за барел, тъй като боевете изглежда се засилват близо до украинската столица Киев. Но фондовите пазари в Европа и Азия се възстановиха, след като инвеститорите оцениха западните санкции срещу Русия. Обединеното кралство, САЩ, ЕС и други обявиха санкции срещу Русия.
Обединеното кралство внася 6% от суровия си петрол и 5% от своя газ от Русия, но има опасения, че санкциите биха могли да намалят доставките и да повишат цените в световен мащаб. Високата цена на енергията и горивата, като търсенето нараства след облекчаването на ограниченията поради COVID, е един от основните фактори, които в момента повишават разходите за живот на хората в Обединеното кралство.
В четвъртък цените на бензина в Обединеното кралство достигнаха рекордните 149,50 пенса за литър, а автомобилните групи предупредиха, че тази цена ще се повиши още, ако цената на петрола продължи да се покачва.
Цените на газа търпят големи колебания от началото на военните действия на Русия. Цените на газа на едро в Обединеното кралство скочиха с близо 60% в четвъртък, но в петък цените паднаха с близо 20%.
Един експерт описа пазара в четвъртък по следния начин: „като капучино – основната цена по отношение на търсенето и предлагането е кафето, с ужасно много пяна отгоре“.
В търсене на изгодна сделка
Докато санкциите срещу Русия включват замразяване на банкови активи и спиране на държавни предприятия, те не успяха да изключат Русия от международната банкова система Swift или да насочат към нейния износ на петрол и газ, което според някои анализатори е помогнало на фондовите пазари да се възстановят.
В началото на търговията в Европа британският индекс FTSE 100 се повиши с 1,2%, а пазарите в Германия и Франция се повишиха. На лондонския пазар един от най-популярните беше Евраз, минна фирма с големи операции в Русия и Украйна. Докато акциите на компанията поскъпнаха с повече от 18% в петък, те паднаха с 30% през последните пет дни.
В Азия токийският индекс Nikkei 225 затвори близо 2% по-високо в петък, докато китайският Shanghai Composite добави 0,6%. След глобалната разпродажба на акции в четвъртък, инвеститорите сега „търсят изгодни сделки“, каза Джейн Фоли, ръководител на валутната стратегия в Rabobank.
Фоли каза пред програмата Today на Би Би Си, че има много фирми в развиващите се пазари, които изнасят селскостопански продукти и суровини като метали, така че „може би те ще се справят добре в тази криза, защото други страни ще търсят да купуват техните стоки от други пазари, които не са руски“.
Русия е вторият по големина износител на суров петрол след Саудитска Арабия. Освен това е и най-големият износител на природен газ в света. Европа получава близо една трета от своя петрол и около 40% от своя газ от Русия, като голяма част от него преминава през тръбопроводи през украинска територия. Остават опасенията, че санкциите могат да ограничат доставките и да повишат цените в световен мащаб.
Страните, налагащи санкции на Русия обаче все още не са предприели стъпки за прекъсване на енергийните доставки на Русия, смята Мансур Мохи-удин, главен икономист в Bank of Singapore. Той каза:
„Ситуацията остава силно променлива. С появата на цивилни жертви натискът върху САЩ, Обединеното кралство, Европейския съюз и НАТО да помогнат на Украйна да защити своята територия ще се увеличи.“
Размерът на глобалната зависимост от руската енергия е неравномерен. Китай, която се противопостави на санкциите срещу Русия, получава 14% от петрола и газа, които внася от страната, в сравнение с 2% за Индия и Тайланд, според икономисти от Deutsche Bank. Те допълниха:
„Може би най-големият източник на преливане от конфликта в Украйна ще бъде въздействието, което конфликтът и по-високите цени на енергията биха имали върху европейските икономики.“
И бяха категорични:
„Ако цените на петрола се покачат с 50%, еврозоната ще изпадне в рецесия – смятаме, че и САЩ.“
Русия и Украйна също са основни световни доставчици на пшеница, като произвеждат 29% от световния износ, повечето от които пътуват през пристанища в Черно море. Цената на споразуменията за изкупуване на пшеница се покачи до деветгодишен връх в четвъртък, когато Русия започна своята инвазия. Въпреки това в петък сутринта цените на пшеницата се понижиха с 2%.