Политическата криза е проявление на по-голямата – моралната, коментира писателят Захари Карабашлиев за „БНР“. Според него рецесиите, в които от дълго време живеем са инструмент за анализ и вдъхновение за тези, които се занимават се с творчество. По думите му хората лесно се изкушават от политиката:
„Това е една нагласа на мисълта, която във всеки от нас се появява в един или в друг смисъл, това са изкушенията на мисълта. Твърде вероятно е интелектуалецът да е допълнително „увреден“ от това, че знае рецептата и има своите морални граници – интелектуално установени, но дали са и етично установени?.“
Обществото трябва да изисква от кандидатите за президент и вицепрезидент да представят политическите си позиции, посочи Карабашлиев и обясни: „Държа да чуя как тези бъдещи държавни мъже виждат държавата в следващата година, как я виждат след 5 години, след 10 … Всеки от нас, който има усещане към съвременния цивилизован свят, би избрал кандидатура, която не е свързана с милитаристичните структури.“
Необходим е реален политически дебат, категоричен е писателят. Според него е странно, че тези „важни политически мъже и жени се появяват така късно в нашия дискурс – малко преди началото на изборите, това го намирам за обидно за избирателите“. По думите му гражданите имат нуждата да говорят с тези хора, да присъстват в политическото пространство, да влизат в остри дебати, да си задават един на друг въпроси и да представят визията си за страната.