Председателят на парламентарната комисия по земеделие Пламен Абровски коментира пред „БНР“, че всички искат закон за браншовите организации. Но в същото време когато се стигне до това да се посочи кой кой е в действителност, всички отказват да го направят. Той подчерта, че за да го има този закон трябва да се тръгна отдолу нагоре, а не по обратния ред, защото това би означавало държавата просто да спусне едни правила.
Според Абровски в момента Брюксел си задава логични въпрос къде са отишли всички милиарди, които са били предоставени под формата на субсидии до момента. В същото време у нас се консумират предимно вносни плодове и зеленчуци, включително месо. Произвежда се най-вече зърно. Той обяви, че това е нещо, за което много рядко се чува да се говори открито. Но Европейската комисия задава въпроси и именно поради тази причина през 2018 година са били представени индикатори. Така България вече ще трябва да казва – ние изразходихме тези пари и постигне ето това. Досега никой не е изисквал от държавите – членки на Европейския съюз да правят подобно нещо.
Одитите, които Брюксел ще прави на отделните страни, вече ще се провеждат по коренно различна методика. Причината е, че няма да има универсални правила, а всяка държава ще залага свои отделни мерки в зависимост от спецификите си.
Абровски подчерта, че таванът от 100 000 евро за помощта е бил заложен в коалиционното споразумение и правилата изискват той да не бъде заобикалян. Председателят на комисията уточни, че и сега има санкционирани стопанства. Затова трябва да се постигне максимален баланс като от една страна се подпомогнат малките и средните производители и се постигне изсветляване на заплатите в сектора.