„Изключително важно е оттук нататък да имаме работещо правителство, защото няма как повече държавата да функционира по този начин. Ако след тези избори не се стигне до работещ вариант на кабинет, за колкото и време да е, ще имаме сериозни катаклизми с представителната демокрация.“
Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на провела се днес среща на конфедерацията с водачи партийни листи. Дискусията по социално-икономическите проблеми на страната бе част от традиционните разговори, които КНСБ провежда с политическите партии преди провеждането на парламентарни избори. По думите на Димитров преди провеждането на поредния парламентарен вот липсва дебат.
„Наблюдаваме популизъм, обиди и компромати. За политики никой така и не успя да говори“, посочи той.
„Когато създаваме общ ред в икономиката и обществения договор, когато говорим за възстановяващия се социален договор, на национално ниво този дебат го няма. Според нас съществена част от него е кой какво плаща и какво получава – към, от или през държавата, разбира се, и през обществените системи“, подчерта президентът на конфедерацията.
Димитров каза още, че темата за обществения договор е абсолютно фудаментална, тъй като хората продължават да живеят в тежко състояние на неудволетвореност. И подчерта също: „Справедливостта – икономическа, социална, данъчна, доходна – всъщност в главите на българите я няма. Съществен въпрос, който политиците избягват, защото той е тежък и непопулярен“.
Пламен Димитров бе категоричен, че социалните системи трябва да бъдат отново поставени в центъра на обществения дебат, който липсва. Той акцентира и върху темата за пенсионната система, която отново търпи множество анализи.
„Трябва да засегнем непопулярните въпроси, които да сложим на масата, когато говорим за пенсионната система“, обясни президентът на КНСБ и допълни: „Не можем да не изведем и доходите пред скоба, всъщност самият пазар ги извежда. Пазарът на труда много ясно казва какво трябва да се плаща и ако сме наистина пазарни хора – трябва да се движим по него.“
Председателите на федерации повдигнаха редица въпроси, свързани с проблеми в сферата на висшето образование, земеделието, пътното строителство, градския транспорт, БДЖ, администрацията, индустриалната политика и нейната трансформация на европейско и национално ниво, с липсата на реформа в здравеопазването, неприемането на нов Закон за ВиК и др.
[…] […]
[…] […]