
Със 138 гласа „за“, 60 „против“ и 15 „въздържал се“, Народното събрание избра Пламен Младеновски за нов председател на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/. Кандидатурата му беше издигната от ГЕРБ-СДС, а той наследява на поста Иван Иванов, предаде „БТА“.
Младеновски получи одобрение от формациите ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“-ДПС и „Има такъв народ“. Против се обявиха от „Продължаваме промяната – Демократична България“ /14 депутати/, „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“. Въздържалите се 15 народни представители бяха от ПП-ДБ.
Опонентът му за позицията – Меглена Русенова, предложена от ПП-ДБ, получи едва 29 гласа в подкрепа. 168 депутати гласуваха против, а 16 се въздържаха. Зад кандидатурата ѝ застанаха само от ПП-ДБ, докато останалите парламентарни групи – ГЕРБ-СДС, „Възраждане“, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, ИТН, МЕЧ и „Величие“ – се обявиха против. Въздържали се имаше сред депутатите на ГЕРБ-СДС, левицата и „Демокрация, права и свободи“- ДПС.
Младеновски е възпитаник на УНСС, с диплома по финанси и магистърска степен по финансов мениджмънт. В системата на КЕВР работи от 2013 г., като е преминал от експертни позиции към ръководни. От 2016 г. ръководи дирекцията по електро- и топлоенергетика в комисията.
Наред с избора на председател, парламентът утвърди и двама нови членове на регулатора. Таско Ерменков, номиниран от „БСП-Обединена левица“, получи одобрението на 121 народни представители. Против гласуваха 78, а 12 се въздържаха. Александра Богословска от „Има такъв народ“ бе избрана с 125 гласа „за“, 73 „против“ и 13 „въздържал се“.
Меглена Русенова, чиято кандидатура бе предложена и за член на комисията, не успя да спечели подкрепа. Тя получи 29 гласа „за“, 162 „против“, а 20 депутати се въздържаха.
Преди началото на гласуването, Ремзи Осман – кандидат на „Демокрация, права и свободи“-ДПС – оттегли своята кандидатура за член на КЕВР.
След избора, Младеновски и двамата нови членове на комисията положиха клетва пред парламента.
В рамките на дебата, Павела Митова от ИТН – председател на енергийната комисия в парламента – изрази притеснения относно връзките на Русенова с Иво Прокопиев и свързани с него дружества. Тя упрекна ПП-ДБ, че отказват да признаят влиянието на Прокопиев върху съдебната система и ключови регулатори, и изрази съмнения за бъдещата посока на КЕВР при евентуално избиране на техен кандидат.
От ПП-ДБ реагираха остро. Радослав Рибарски заяви, че ИТН използват публична информация с цел дискредитация и атакуват единствения кандидат, който не е част от „подредения“ сценарий. Венко Сабрутев, също от ПП-ДБ, отправи критики към кандидатурата на Ерменков, напомняйки за неговото минало като сътрудник на бившата Държавна сигурност и за разпространена невярна информация през 2008 г. относно замърсяване на язовир „Искър“.
В защита на Ерменков се изказа Драгомир Стойнев от БСП, който подчерта, че колегата му винаги е защитавал държавния интерес пред корпоративния, независимо от обстановката в страната.
Станислав Анастасов от „ДПС-Ново начало“ потърси обяснение защо кандидатурата на Ремзи Осман е била оттеглена. Искра Михайлова от „Възраждане“ изрази мнение, че кандидатът на ГЕРБ е партиен кадър, а номинацията на ПП-ДБ нарече лобистка. Според колегата ѝ Коста Стоянов, КЕВР не изпълнява ролята си ефективно и трябва да бъде закрит, тъй като служи на частни интереси.
От „Величие“ също не подкрепиха нито един от кандидатите. Красимира Катинчарова обяви, че групата им няма да гласува за нито една от предложените кандидатури.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм