Един гражданин на Видин трябва да работи повече от година, за да може да догони доходите на хората, които живеят в София. Това показва доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет /МС/. Автор на това изследване е доц. Пламен Ненов, който е икономист от норвежката централна банка.
София расте средно с 6% годишно, обясни той пред „NOVA“. Ненов подчерта, че това е един впечатляващ ръст. Средно страната ни расте с около 4% на година. Но в същото време през 2000 година един човек, който получав средна заплата във Видин е трябвало да работи година и три месеца, за да вземе тази в София. През 2019 година вече са станали цели две години.
Икономистът е категоричен, че в Западна Европа подобни големи разлики няма. Но в Източна Европа има. Въпреки всичко България е рекордьор по икономически неравенства. В същото време мнението на експерта, че подобни фактори водят дори до политическо радикализиране на част от гражданите на страната. Именно затова според него започва и политическа нестабилност. В САЩ се е наблюдавало същото явление по време на изборите за президент, проведени през 2016 година.
Ненов коментира и инфлацията като обясни, че в Норвегия цените се променят два пъти годишно. Там се е водила дискусия дали да не се въведат компенсации за домакинствата. Но не се е стигнало до консенсус по този въпрос. За България според него би било походящо подпомагането на бедните семейства.
Що се отнася до дефицита в бюджета по думите на Ненов трябва да има консолидация, за да може той да падне на 4%, например. Това би означавало шоково да бъдат редуцирани разходите и да се намали реалната икономическа активност. Но това ще доведе до увеличаване на безработицата.