Наблюдаваме значителен ръст на къмпингуването като форма на туризъм, особено в крайбрежните райони на България. Тази тенденция поражда сериозни въпроси, свързани с регулацията и управлението на тази дейност, особено когато става въпрос за нерегламентирано къмпингуване на частни и обществени терени.
Проблемът с нерегламентираното къмпингуване е особено наболял в област Бургас, където караваните и други временни жилища често се разполагат без съответните разрешения, като това води до притеснения за въздействието върху околната среда. Точно заради това областният управител на Бургас Пламен Янев заедно с кметовете на общините в региона и други заинтересовани страни, проведе работна среща за обсъждане на стратегии за ранно прекъсване на незаконното къмпингуване преди началото на летния сезон.
Основната стратегия, която се предлага, е извършването на ранни проверки на държавни и общински терени, за да се предотврати разполагането на каравани и други временни обекти без разрешение. Вниманието на гражданите се насочи към нуждата от регулация и контрол върху къмпингуването на частни земи, което често остава извън обхвата на текущите проверки.
Експерти в областта предлагат разработване на по-строги регулации и надзор върху подаването на комунални услуги към временни обекти на частни земи. Това би помогнало да се предотврати нерегламентираното им използване и да се минимизира въздействието върху околната среда. Според тях е важно да се насърчава отговорното къмпингуване, като се предоставят подходящи места, които отговарят на всички санитарни и екологични стандарти.
По този повод решихме да се свържем с областния управител Пламен Янев и с Кирил Пологов, директор на ТД НАП-Бургас, който два пъти ни затвори телефона и не даде коментар по темата. Пламен Янев от своя страна разясни кои инструкции ще работят в тази насока. Той каза пред Искра.бг:
„Мерките, които ще се предприемат за нерегламентираното къмпингуване ще са в две посоки. Първата е активна работа с зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов за излизане на наредба за свободното къмпингуване, поради което се обследват и ще се предложат държавни, общински, надяваме се да се присъединят и частни имоти, в които след излизане на наредбата да се осъществяват така нареченото свободно къмпингуване. Втората част е прилагането на закона, т.е. всички незаконни действие, които се извършват в държавните и общински терени да бъдат санкционирани.“
„В частния сектор по принцип могат да се предприемат мерки както и в държавните, и в общинските земи, и в земеделския и горския фонд, т.е. например в една земеделска земя, няма как по закон да се разполагат каравани, да се прокарва канализация, тя трябва да се урегулира, т.е. ако всички отговорни институции следят за това, влязат на проверка в един такъв частен обект, той веднага трябва да бъде затворен и да се пристъпи към премахване на тези обекти. Тук идеята за свободно къмпингуване, където земеделска земя ще може да предлага подобна услуга, не в цялата си цялост, без да се налага промяна на статута. Регистрирайки този парцел, като парцел за свободно къмпингуване, той ще има задължение единствено да осигурява /както е замислено в суров вид от наредбата, не в окончателен/ сметоизвозване и да има екотоалетни, т.е. той няма да предлага канализация и редица други неща, но няма и да е лицензиран като къмпинг с много такси и разходи. Хората, които отиват там всъщност, ще заплащат много по-ниски такси от това, което е в регламентираните къмпинги“, разясни областният управител. Той посочи:
„Собствениците на частните имоти ще имат три избора – да преминат тежката процедура – да са законни къмпинги или да се регистрират, ако парцелът им отговаря за свободно къмпингуване, където срещу по-малко средства и усилия се събират по-ниски такси. Третият вариант е вече да работят нелегално, където институциите трябва да си свършат работата и да влязат, и да приложат строгостта на закона.“
„След като миналата година направихме акцията на плажа във Вромос, където се постигнаха доста добри успехи, тази година ще направим Комисия с всички ангажирани институции, така че отивайки на едно място, оказвайки се дадена каравана или постройка в общински, а не в държавен терен или частен, да са на линия всички институции, които могат да вземат отношение, т.е. това са областният управител, МВР, пожарната, РИОСВ и служители от съответното горско стопанство, т.е. да няма възможност при една проверка някоя инструкция да липсва и да не може да вземе отношение по даден казус“, категоричен е Пламен Янев.
Повишаването на прозрачността и отчетността в управлението на къмпинг-туризма е важен аспект в търсенето на решения. Нерегламентираното къмпингуване представлява сложен проблем, който изисква комплексен подход и сътрудничество между заинтересованите страни.
Според експертите разработването и приемането на наредби, които ясно дефинират условията и правилата за къмпингуване на обществените и частните терени, е ключово, за да се постигне баланс между насърчаването на туризма и опазването на природните и културни ценности на България.
Още през април започват първите проверки за нерегламентирано къмпингуване в Бургаско