Планетата Марс е в “най-големия си и ярък период“

0
408
Галактика. Земя-Марс
Снимка: Пиксабей

Излезте и погледнете нагоре! В момента Марс е най-големият и най-яркият в небето, пише „BBC“ и уточнява, че Червената планета се изравнява със Земята от същата страна на Слънцето. На всеки 26 месеца двойката приема тази подредба, движейки се близо една до друга, преди след това отново да се разминава по отделните си орбити около нашата звезда. 

Вторник вечер ще бъде действителният момент на това, което астрономите наричат ​​“опозиция“. И трите тела ще бъдат в права линия в 23:20 GMT (00:20 BST).  Астрофотографът Дамян Пийч сподели пред BBC News:

“Но не е нужно да чакате до средата на нощта; дори в девет или десет часа вечерта, лесно ще го видите на югоизток. Не можете да го пропуснете, това е най-яркият подобен на звезда обект в тази част на небето.”

Въпреки че тази предстояща седмица става свидетел на момента на противопоставяне, вторник миналата седмица Марс и Земята всъщност направиха най-близкия си подход в този 26-месечен цикъл. Разделяне от 62 069 570 км или 38 568 243 мили. Това е най-тясната разлика между тях чак до 2035 г.

При последното противопоставяне, през 2018 г., Земята и Марс бяха на разстояние само 58 милиона км, но това, което прави този повод малко по-специален за астрофотографите в Северното полукълбо, е издигането на Червената планета в небето. Марс е по-висок и това означава, че телескопите не трябва да гледат през толкова голяма част от турбулентната атмосфера на Земята, което изкривява изображенията.

Опитни практикуващи като Дамян използват техника, наречена “късметлийския образ”, за да получат перфектния кадър. Те правят няколко кадъра и след това използват софтуер, за да съчетаят най-острия изглед.

Снимката на Дамян в горната част на тази страница ясно показва „марсианската дихотомия“ – острият контраст между гладките равнинни равнини на Северното полукълбо и по-суровия терен в Южното полукълбо. Очевидна е и ледената шапка на Марс с въглероден диоксид в южния полюсИзображението е заснето с помощта на 14-инчов телескоп Celestron. Фотографът споделя още:

“Това е доста сериозно оборудване; това не е нещо, което получавате по прищявка. Но дори и телескоп с половин размер ще покаже доста лесно всички основни характеристики на Марс. И ако имате добър бинокъл, със сигурност ще можете да разберете, че всъщност това е планета, а не звезда.”

Това е около опозицията, че космическите сонди се изстрелват от Земята до Марс. Очевидно – разстоянието, което трябва да бъде изминато, е по-малко, а времето и енергията, необходими за пътуването, са по-малко.

Понастоящем три мисии са в процес на транзит, като всички бяха изпратени на път през юли: орбиталният обект на Обединените арабски емирства Hope (Надежда); Китайски орбитален и роувър Tianwen; марсоходът на американците Perseverance (Постоянство).

Европа и Русия се надяваха да изпратят и своя роувър ExoMars „Розалинд Франклин“, но те пропуснаха стартовия прозорец и сега ще трябва да изчакат до края на 2022 г. Това е наказанието, което плащате, когато планетите се изравнят едва на всеки 26 месеца. Сателитите Надежда, Тианвен и Постоянство са на път да пристигнат на Марс през февруари.

През 2003 г. Марс направи най-близкия си подход към Земята около опозицията от близо 60 000 години – разделяне от само 56 милиона км. Разстоянието между двете планети в опозиция може да бъде над 100 милиона км, както се случи през 2012 година. Промяната е следствие от елипсовидната форма на орбитите както на Марс, така и на Земята.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments