В 2395 случая планинските спасители са оказали помощ на пострадали тази година. Това каза пред журналисти ръководителят на Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст Емил Нешев. Данните са за периода 1 януари 2024 г. – 2 декември 2024 г. На срещата с медите присъстваха още председателят на БЧК академик Христо Григоров и инженер Веселин Ганчев, председател на УС на ПСС.
По думите на Нешев, предвид започващия зимен сезон, вероятно броят на пострадалите ще се увеличи. Спасителите, заедно с кучетата, които ПСС подготвя, са в пълна готовност за работа на терен, увери ръководителят. От всички случаи на оказана помощ на пострадали в планината 2190 са случаите на помощ, оказана на пистите.
Спасителните акции във високите части на планините са 179, а през миналата година са били 180, което отново подсказва, че тенденцията за повишаване на броя на тези случаи също ще се увеличава, добави Нешев. По думите му в тези акции спасителите са помогнали на 205 пострадали, 179 са намерени живи, 23-ма – мъртви, а трима са в неизвестност. Броят на откритите от планинските спасители мъртви хора е двойно повече в сравнение с броя им през 2023 г., посочи още Нешев.
От 32 спасителни отряда, в които има общо 530 планински спасители, най-много акции са провели отрядите в Самоков и в София, а най-много са били случаите за оказване на помощ в Рила – 56, добави Нешев. Общо седем са акциите по спасяване с вертолет, от които пет са с медицинския хеликоптер.
Основните фактори за инциденти са подценяване на условията в планините, непознаване на терена, надценяване на собствените способности, недостатъчна подготовка, каране извън пистите, неподходяща екипировка, каза още Нешев.
Спасителите препоръчват при планински преходи туристите да бъдат с нова и подходяща екипировка, с допълнителен чифт чорапи и ръкавици, да проследяват метеорологичната обстановка предварително, туристите да се обучени да се ориентират в работата с GPS, да имат планинска застраховка, най-неподготвените да бъдат най-отпред в туристическата група и групата да се движи с тяхното темпо, децата да бъдат наблюдавани. При инцидент най-добрият начин да се свържат пострадалите с планинските спасители е чрез тел. 112, каза Нешев.
„За да бъдеш планински спасител, трябва да имаш голямо сърце, пълно с любов към хората, даващо кураж да влизаш в лавина и да спасяваш живот“, каза председателят на БЧК Христо Григоров.
Има ли ръст в нарушенията на търговците около кампанията „Черен петък“?