Едва 7% от домовете у нас са енергийно ефективни, показва информация на държавата. Останалите трупат големи битови сметки за отопление и се амортизират.
През следващите няколко години трябва да се подобри енергийната ефективност на около 704 000 от обитаваните сгради у нас, показва доклад за състоянието на жилищния фонд у нас, направен по поръчка МРРБ. Според него, най-голям е броят на еднофамилните къщи, които се нуждаят от саниране – близо 650 000, жилищните блокове са 55 000, сградите от семеен тип – 3200, а общежитията – 500.
На съвременните изисквания за енергийна ефективност отговарят едва 7 процента от апартаментите у нас, като сред тях са построените след 2010 година, както и вече обновените по различни програми.
Най-голямата пречка пред санирането на многофамилните сгради е, че 60 процента от населението живее в тях и че се изисква съгласието на всички собственици.
Инженер Оник Пилибоян е домоуправител в жилищен блок в кв. „Разсадника“ в София. Той споделя пред „NOVA“, че след подменената дограма и изолацията, сградата вече втора година е преминала в по-горен енергиен клас. Обновлението й е продължило шест месеца, но да се съберат и предоставят всички нужни документи, се оказало трудна задача, продължила пет години.
Според него, за да стане по-бърза процедурата трябва да има промени в Закона за етажната собственост, нисколихвени кредити за собственици с ниски доходи и обслужване на всички документи на едно гише.