Десетки хиляди израелци протестираха пред парламента срещу спорните планове за съдебна реформа, които разделиха страната, съобщава „BBC“. Израел стана свидетел на някои от най-големите си демонстрации от години, откакто плановете бяха разкрити миналия месец. Ако бъдат приети, те ще ограничат правомощията на Върховния съд и ще дадат повече дума на правителството върху съдебните назначения. Критиците са на мнение, че това ще подкопае демокрацията, а правителството твърди, че реформите ще го укрепят.
Президентът на САЩ Джо Байдън изглежда критикува предложенията в сегашния им вид – необичайна стъпка за американски лидер да изрази мнение по конституционни въпроси в Израел. В коментари, публикувани в „New York Times“ в неделя, той заяви:
„Гениалността на американската демокрация и израелската демокрация е, че и двете са изградени върху силни институции, контрол и баланс, върху независима съдебна система.“
„Изграждането на консенсус за фундаментални промени е наистина важно“, добави американският държавен глава.
В неделя президентът на Израел Исак Херцог предупреди, че страната е на ръба на конституционен и социален колапс. Участието на израелски президенти в политически въпроси е рядко, тъй като постът се счита за политически неутрална фигура.
Ежеседмични масови протести се провеждат в Тел Авив, като десетки хиляди хора демонстрират срещу реформите. Противниците казват, че плановете ще политизират съдебната система и могат да доведат до авторитарно правителство.
Правителството, ръководено от премиера Бенямин Нетаняху, твърди, че настоящата система е недемократична, като Върховният съд може да отменя закони, приети от парламента, избран от народа.
Израелският министър на правосъдието Ярив Лавин, който представи плановете, обвини опонентите си – включително главния прокурор и главния съдия на Върховния съд – в стремежа да „извършат преврат“ срещу Нетаняху, след като в съда беше подадена петиция за обявяване на министър-председател негоден за служба.
Сред планираните реформи способността на Върховния съд да отменя закони ще бъде силно отслабена. Обикновено мнозинство в Кнесета (израелския парламент) също би имало властта да отменя решенията на Върховния съд.
Нетаняху обясни, че плановете ще възстановят баланса между клоновете на правителството и ще спрат съдебните престъпления.